23 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ва “Рақамли ишонч” жамғармаси ўртасида меморандум имзоланди. Ушбу ҳужжатга кўра, маданият соҳасида блокчейн технологияси лойиҳаси амалга оширилади.
Гаяне Умерова, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ижрочи директори ўринбосари: "Блокчейн ҳар қандай фаолият соҳасини ўзгартириши ва сезиларли даражада соддалаштириши мумкин. Айни пайтда кўпчилик блокчейннинг чегаралари ва имкониятлари ҳақида тўлиқ тасаввурга эга эмас. Бироқ, бугунги кунда, уни маданият ва санъат соҳасида қандай қилиб яхшироқ ишлатишнинг тушуниш мезонлари бор. Мисол учун, маданият соҳасининг барча статистик маълумотларини блокчейнга ўтказиш вақти келди. Бизнинг мақсадли аудиториямизни - музейлар, театрлар, концерт залларига ташриф буюрувчиларнинг ҳақиқий статистик маълумотларини билиш биз учун жуда муҳимдир. Аммо бугунги кунда бундай имконият йўқ. Блокчейн маълумотларни тўплаш имконини беради ва барча ахборот тизимларида қўлланилади, бунда маълумотларни манипуляция қилиш эҳтимоли истисно қилинади, уларни орқа сана билан ўзгартириб бўлмайди.
Блокчейнни жорий этиш чипталарни онлайн режимда сотиш имконини беради, бу охирги истеъмолчига кўпроқ фойда келтиради ва туризмнинг ривожланишига ижобий таъсир кўрсатади. Чет эллик меҳмонлар чипталарни осонгина сотиб олишлари ва Ўзбекистоннинг маданий тадбирларига тез-тез ташриф буюришлари мумкин бўлади. Биз монополия яратишга интилмаймиз. Бу тизим шундай ишлаб чиқилганки, маданий тадбирларда иштирок этиш учун чипта сотадиганлар ва компаниялар бу платформа билан ишлаш имкониятига эга бўлишини тушунтирмоқчиман.
Маданий тадбирларга чипталарни сотиш соҳасидаги янгиликлар Президентимизнинг 2018 йил 26 августдаги "Ўзбекистон Республикасида маданият ва санъат соҳасини инновацион ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарори асосида жорий этилмоқда.
Томонларнинг ўзаро ҳамкорлиги қуйидаги асосий йўналишлар бўйича ўтказилади:
- “ЕЭСБО” чипталарини ҳисобга олишнинг ягона электрон тизимини ишлаб чиқиш;
- Илмий материалларни биргаликда тайёрлаш;
- Ахборот тадбирларини ўтказиш;
- Мунтазам ахборот ва тажриба алмашиш;
- Ўзаро тажриба ва маслаҳатлашувлар ўтказиш.
Маданий тадбирлар учун электрон чипталарни сотиш тизими дунёнинг кўплаб мамлакатларида ўзининг самарадорлигини ва ошкоралигини исботлади. Ўзбекистондаги мавжуд тизимда камчиликлар мавжуд: сотишнинг паст ҳажми, қора бозорнинг мавжудлиги, офлайн режимнинг устунлиги. Блокчейн элементлари билан чипталарни сотиш учун ягона электрон платформани яратиш маданият соҳасини модернизация қилиш, мавжуд камчиликлар ва харажатларни бартараф этиш имконини беради.

Статистическую информацию пора переводить в блокчейн
23 ноября между Фондом развития культуры и искусства при Министерстве культуры РУз и Фондом «Цифровое доверие» заключен меморандум. Согласно этому документу будет внедрена проект технологии блокчейн в сферу культуры.
Гаянэ Умерова, заместитель исполнительного директора Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Узбекистана:
«Блокчейн способен изменить и существенно упростить любую сферу деятельности. На текущий момент у многих отсутствует исчерпывающее представление о границах и возможностях блокчейна. Однако и сегодня уже есть понимание критериев, как её лучше использовать в сфере культуры и искусства. К примеру, всю статистическую информацию сферы культуры пора переводить в блокчейн. Нам крайне важно знать реальные статистические данные нашей целевой аудитории — посетителей музеев, театров, концертных залов. Но сегодня такой возможности нет. Блокчейн позволит аккумулировать информацию и будет применяться во всех информационных системах, где необходимо хранить данные так, чтобы нельзя было их незаметно изменить задним числом, исключив возможность манипуляции данными.
Внедрение Блокчейн предоставит возможность реализовывать билеты в онлайн-режиме, что даст больше преимуществ конечному потребителю и позитивно отразится на развитии туризма. Иностранные гости смогут без труда приобретать билеты и посещать культурные мероприятия Узбекистана чаще. Мы не стремимся создать монополию. Хочется дать понять, что эта система будет разработана так, что другие и компании по реализации билетов на посещение культурных мероприятий смогут работать с этой платформой».
Новшества в сфере продажи билетов на культурные мероприятия вводятся на основе постановления Президента от 26.08.2018 г. «О мерах по инновационному развитию сферы культуры и искусства в Республике Узбекистан». Взаимодействия сторон будет проходить по ключевым направлениям:
• Разработка Единой электронной системы учета билетных операций «ЕЭСБО»;
• Совместная подготовка научных материалов;
• Проведение информационных мероприятий;
• Систематический обмен информацией и опытом;
• Проведение взаимных стажировок и консультаций.
Система электронных продаж билетов на культурные мероприятия доказала свою эффективность и прозрачность во многих странах мира. В существующей системе в Узбекистане есть недостатки: низкие объёмы продаж, существование черного рынка, преобладание офлайн-режима. Создание единой электронной площадки для продажи билетов с элементами блокчейн, позволит модернизировать сферу культуры, исключив имеющиеся недостатки и издержки.