13 декабрь куни Маданият вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан ташкил этилган “Моддий ва номоддий маданий меросни асраб-авайлаш” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбати ҳар бир маърузачидан мавзули чиқишлар тақдимоти шаклида бўлиб ўтди. Санъат тарихи, сақлаш ва тиклаш, археология ва маданий алоқалар каби йўналишлар бўйича мутахассислар сўзга чиқдилар. Тингловчилар орасида Ўзбекистон музейлари, халқаро университетлар ходимлари, халқаро ташкилотлар ва элчихоналар вакиллари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этдилар.
Биринчилардан бўлиб Ислом цивилизацияси маркази директори Шоазим Миноваров сўзга чиқди. У ўз нутқини миннатдорчилик сўзлари билан бошлади: “Шуни таъкидлашни истардимки, Фонд катта иш олиб бормоқда. Бундай тадбирни ташкил этиш мутахассисларнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштиришдаги қадамдир. Мен йиғилганларнинг барчасини яқин ҳамкорликка чақираман ва умид қиламанки, биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан бизни қийнаётган муаммоларни ҳал этишимиз мумкин”.
Сингапур институти ўқитувчиси Сунна Паркнинг “Маданий сиёсат” мавзусига бағишланган нутқи ҳаяжонли ва илҳом манбаи бўлди. У ўз нутқида замонавий ёшлар таълимининг призмасидан фойдаланиб, маданий сиёсат масалаларини кўриб чиқди: “Талабалар – бу бизнинг келажагимиз учун дарча. Ўқитувчи ва талабалар билан алоқада бўлиб, мен ўзим учун қўрқинчли статистикани аниқладим: 800 нафар талабадан 25% болалар театрга ҳеч қачон ташриф буюрмаган. Улар 22 ёшга кирган одамларку! Бундай бой тарихга эга мамлакатда маданият ва ўз-ўзини тарбиялаш даражасини ошириш жуда зарур. Мен ҳаммага маданий сиёсат -ҳақиқатдан узоқ бўлмаган нарса, у шу ерда ва ҳозир биз билан содир бўлмоқда деган фикрни етказмоқчиман. Фақат таълим орқали биз бой ўтмишимиз ҳақидаги хотирани сақлаб қоламиз. Ва, шубҳасиз, таълим тизимига ўсаётган ёшларимизнинг маданият даражасини кичкиналигидан кўтарадиган махсус фанларни жорий этиш зарур”.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Санъатшунослик институти архитектура бўлими мудири Мавлуда Юсупова очиқ осмон остидаги меъморий обидалар ва музейларни таъмирлашнинг кескин муаммоларини очиб берди. Нутқ Ўзбекистоннинг қадимий шаҳарларида реставрация ишларида кузатилаётган бузилишларнинг ёрқин далилларини кўрсатди. Маърузачи, қадимги тарихий обидалар атрофидаги ҳудудларни “ободонлаштириш” мақсадида реставраторлар атроф-муҳитнинг ҳақиқий муҳитини йўқ қилаётгани ҳақида қайғули тенденция кузатилаётганлигини таъкидлади. Мавлуда Юсупова чиқишининг сўнгида таъкидлаганидек: “Ёдгорликлар худди болалардек. Улар доимий эътибор, ғамхўрлик ва ҳимоя қилишни талаб қилади”.
Спикерлар орасида санъатшунос Мариника Баназарова ҳам чиқиш қилди. У “Музейлар – инсоният маданий меросининг асосий сақловчилари” мавзусини очиб берди. Унинг нутқида у шундай деди: “Мен ўз иши учун қайғурадиган ва бундай кескин муаммоларни кўтарган аввалги спикерлардан жуда миннатдорман. Мен ҳар бирига қўшиламан ва ўз навбатида музей ашёларини ва музей ходимларининг аҳлоқий меъёрларини сақлаш масалаларини кўтармоқчиман. Шуни таъкидлаш керакки, узлуксизлик муҳим аҳамиятга эга. Музейнинг асровчиси ёки музейда янги бўлган ҳар қандай бошқа ишчи ишни устоздан шогирдга тизимида қабул қилиши керак. Бу юридик нуқтаи назардан ҳам, музейда малакали ишларни олиб бориш нуқтаи назаридан ҳам жуда муҳимдир. Шунингдек, мен музей ходимлари учун жорий этилаётган таълим лойиҳалари учун жамғармадан жуда миннатдорман. Бу жуда муҳим ва зарур масала”.
Шахноза Ишматова, Жамғарманинг Санъат ва маданиятни ривожлантириш бўлими лойиҳалари менежери, Москва давлат маданият ва санъат университети магистри, Ўзбекистон музейларининг бўш турган заллари муаммосини кўтарди. Ўз нутқида у шундай деди: “Замонавий дунёда музейлар чексиз ҳисоботларни чоп этадиган ташкилотлар эмас, балки тадқиқот лабораториялари бўлиши керак. Экспозиция ташриф буюрувчиларни дунёқараш ҳақида ўйлаш, фикрлаш, баҳслашиш ва янги хулосалар чиқаришга мажбур қилиши керак. Жамғарма томонидан Британия музейи билан ҳамкорликда ўтказилган “Марказий Осиё тарихини 500 та экспонатдан иборат Ўзбекистоннинг музей коллекциялари орқали тушуниш” дастурига ўхшаш дастур ишлаб чиқилиши режалаштирилган. Ушбу ғоянинг мақсади мамлакатнинг етакчи тарихчилари ва санъатшунослари жалб этиладиган ҳолда радиодастурни яратиш ҳисобланади. Дастурда муҳокама қилинадиган ҳар бир предмет ўзининг яратилган жойига ва унинг ҳозирги сақланиш жойига боғланади, ташриф буюрувчини тарихнинг турли даврларига юборади ва шу билан у экспонатга янги нигоҳ билан қарайди”.
Кейинги маърузачи Элдар Юлдашев, Жамғарманинг санъат ва маданиятни ривожлантириш бўлими лойиҳалари менежери, санъатшунослик фанлари доктори, Ўзбекистон Санъат ва маданият институти (ЎзСМИ) доценти, ЎзСМИ ёш олимлар кенгаши раиси бўлди. У Ўзбекистон ижодий саноати ва номоддий маданий мероси ўртасидаги муносабатлар мавзусини очиб берди. Таъкидландики: “Бугунги кунда анъанавий санъат ижодий технологияларнинг усуллари ва ёндашувларидан, бошқача айтганда, замонавий асосий оқимлардан фойдаланади. Мисол учун, ўзбек ижтимоий тармоқларида мақом-челлендж каби янги тенденция пайдо бўлиши мумкин. Мақом-челлендж иштирокчилари бир-бирлари билан курашиб, мақомлар ижро этишади. Ижтимоий тармоқларда тахминан икки минг мақом клиплари жойлаштирилган. Мутахассисларнинг фикрига кўра, бу тенденция мамлакатда содир бўлаётган ўзгаришларнинг мақомни қўллаб-қувватлашдаги аксидир. Бу тенденция биринчи Халқаро санъат форуми арафасида пайдо бўлганлиги тасодиф эмас. Янги маданий тенденциялар ва йўналишларнинг тобора оммалашиб бораётгани сунъий равишда қўллаб-қувватланадиган ҳодиса эмас, балки талаб ва етук омил. Бу ерда давлатнинг қўллаб-қувватлаши - жуда муҳим ва фойдалидир. Шуни таъкидлашни истардимки, бугунги кунда бу тенденция кинематографияда ҳам, фешн-саноатда ва ҳатто гастрономик муҳитда ҳам содир бўлмоқда".
Маърузачиларнинг чиқишларидан сўнг давра суҳбати иштирокчилари бир-бирларига саволлар бериб, ўз таклифларини билдирдилар. Мисол учун, иштирокчилар кучларни бирлаштириб архитектура ва тиклаш масалалари билан шуғулланадиган алоҳида бўлимни яратиш масаласини ишлаб чиқишни таклиф қилишди.

13 декабря в Министерстве культуры РУ состоялся круглый стол на тему «Сохранение материального и нематериального культурного наследия», организатором которого выступил Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан.
Круглый стол проходил в формате презентации тематических выступлений от каждого докладчика. Спикерами выступили специалисты по таким направлениям как: история искусств, хранение и реставрация, археология и культурные отношения. Среди слушателей были сотрудники музеев Узбекистана, международных университетов, представители международных организаций, посольств, а также представители СМИ.
Одним из первых выступил Шоазим Миноваров, директор Центра Исламской Цивилизации. Свою речь он начал со слов благодарности: «Хочу отметить, что Фонд ведет большую работу. Организация подобного мероприятия – это шаг в объединении усилий специалистов. Я призываю всех собравшихся к тесному сотрудничеству и надеюсь, что совместными усилиями мы сможем многое решить волнующие нас проблемы».
Эмоциональной и воодушевляющей была речь Сунны Парк, преподавателя Сингапурского Института, которая выступила с темой «Культурная политика». В своем выступлении она рассмотрела вопросы культурной политики через призму образования современной молодежи: «Студенты – это наше окно в будущее. Будучи преподавателем и контактируя со студентами, я выявила для себя пугающую статистику: из 800 студентов 25% ребят ни разу не посещали театра. Это люди, которые уже достигли 22 лет! Поднимать уровень культуры и самообразования в стране с таким богатым прошлым – необходимо. Хочется донести до всех мысль, что культурная политика – это не что-то далекое от реалий, а то, что происходит с нами здесь и сейчас. Только через образование мы сможем сохранить память о нашем богатом прошлом. И, несомненно, нужно внедрять в систему образования специальные предметы, которые будут поднимать уровень культуры нашей подрастающей молодежи с малых лет».
Острые проблемы реставрации архитектурных памятников и музеев под открытом небом раскрыла Мавлюда Юсупова, доктор архитектуры, заведующая отделом Архитектуры Института Искусствознания АН РУз. Выступление сопровождалось яркими доказательствами нарушений в реставрационном деле в древних городах Узбекистана. Докладчица отметила, что наблюдается грустная тенденция, когда в погоне за «облагораживанием» близлежащих территорий вокруг древних памятников истории, горе-реставраторы разрушают аутентичность среды, которая располагается вокруг. Как отметила в конце выступления Мавлюда Юсупова: «Памятники, как дети. Они требуют постоянного внимания, заботы и защиты».
Среди спикеров также выступила искусствовед Мариника Бабаназарова. Она раскрыла тему: «Музеи – основные хранители культурного наследия человечества». В своей речи она отметила: «Я очень благодарна предыдущим спикерам, которые болеют за свое дело и поднимают такие острые проблемы. Присоединяюсь к каждому и, в свою очередь, хочу поднять вопросы хранения музейных предметов и этические нормы музейных сотрудников. Хочется отметить, что важна преемственность. Хранитель музея или любой другой работник, будучи новым человеком в музее, должен перенимать работу от наставника к ученику. Это очень важно, как с юридической точки зрения, так и с точки зрения ведения грамотной работы в музее. Также, я очень благодарна Фонду за образовательные проекты, которые они уже реализуют для музейных работников. Это очень важное и нужное дело».
Шахноза Ишматова, менеджер проектов отдела развития искусства и культуры Фонда, магистр Московского государственного университета культуры и искусства, подняла проблему пустеющих залов музеев Узбекистана. В своей речи она отметила: «Музеи в современном мире должны стать лабораториями исследования, а не организациями печатающие бесконечные отчеты. Экспозиция должна заставлять посетителей думать, размышлять, спорить и выводить к новым умозаключениям о мировосприятии. Фондом планируется разработка аналогичной по проекту с Британским музеем программы «Постижение истории Центральной Азии через музейные коллекции Узбекистана в 500-ах экспонатах». Идея заключается в создании радиопрограммы, к которой будут привлекаться ведущие историки и искусствоведы страны. Каждый предмет, о котором будет идти речь в программе, будет привязан к месту его бытования и к месту его нынешнего хранения, погружая посетителя в разные периоды истории и тем самым открывая новый взгляд на экспонат».
Следующим докладчиком выступил Эльдар Юлдашев, менеджер проектов отдела развития искусства и культуры Фонда, доктор философии по искусствоведению, доцент ГИИКУз, председатель Совета молодых учёных ГИИКУз. Он раскрыл тему взаимосвязи креативной индустрии Узбекистана и нематериального культурного наследия. Было отмечено что: «Сегодня все чаще традиционное искусство использует методы и подходы креативных технологий, другими словами, современного мейнстрима. В пример можно привести новый тренд в узбекских социальных сетях, как маком-челлендж. Участники маком-челлендж бросают друг другу вызов, исполняя макомы. В социальных сетях размещено уже около 2-х тысяч маком-клипов. По мнению экспертов, этот тренд не в последнюю очередь является отражением происходящих в стране преобразований по поддержке макома. Не случайно данный тренд зародился в преддверии первого Международного форума искусства Маком. Нарастающая популярность новых культурных трендов и направлений является не искусственно поддерживаемым феноменом, а востребованным и назревшим фактором. И здесь поддержка государства – крайне важна и полезна. Отмечу, что данная тенденция происходит сегодня и в кинематографии, фешн-индустрии и даже в гастрономической среде».
После выступлений докладчиков состоялась дискуссия, где участники круглого стола задавали друг другу вопросы, вносили свои предложения. Например, участники предложили объединить усилия и проработать вопрос создания отдельного ведомства, которое будет заниматься вопросами архитектуры и реставрации.