YUNESKO ning nomoddiy madaniy merosini muhofaza qilish boʻyicha hukumatlararo qoʻmitasi 2019-yil 12-dekabrda “Xorazm lazgi raqsi”ni Insoniyatning nomoddiy madaniy merosining reprezentativ roʻyxatiga kiritgan edi.
Ushbu raqsga bagʻishlangan balet spektaklining namoyishi Oʻzbekistonning milliy raqs an’analarini xalqaro madaniy maydonda keng targ’ib qilishga xizmat qiladi. Spektakl xoreografi Berlin milliy opera balet maktabining bitiruvchisi Raul Raymondo Rebek hisoblanadi.
Balet spektakli A.Navoiy nomidagi DAKT ning doimiy repertuariga ham kiritiladi. 4 sentabr kuni shu joyda Lazgi spektaklining premyerasi boʻlib oʻtadi.

12 декабря 2019 года Межправительственный комитет ЮНЕСКО по охране нематериального культурного наследия включил «Хорезмский танец – Лазги» в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества.
Балетное представление, посвященное этому танцу, поможет распространить танцевальную традицию Узбекистана на международной культурной арене. Хореографом выступит выпускник балетной школы Берлинской национальной оперы Рауль Раймондо Ребек.
Балетная постановка войдет в постоянный репертуар ГАБТ им. А.Навои, где и пройдёт премьера 4 сентября.