Muzey madaniyati, koʼrgazmalari va tijorati sohasida mamlakatimizning muzey ishi boʼyicha mutxassislarni jiddiy tayyorlashga moʼljallangan birinchi magistrlik dasturi hisoblanadi. Mazkur oʼquv dasturiga kurator, oʼqituvchi va yozuvchi, ekspert-maslahatchi Sara Reza rahbarlik qiladi. Sanʼat, savdo va huquq ohasida taniqli mutaxassis Jeffri Boloten bilan birgalikda ular turli mintaqa va mamlakatlarning talabalari uchun ushbu kursni oʼtash va xalqaro darajadagi diplomni olish imkoniyatini beradigan moslashuvchan format yaratdilar.
Tanlov bosqichlari:
1. Grant dasturida qatnashish uchun Jamgʼarmaning acdf.uz veb-sayti orqali ariza berish mumkin
• Bakalavriat transkriptining nusxalari (ingliz tiliga tasdiqlangan tarjimasi)
• Bitta tavsiyanoma (oldingi oʼqituvchi, murabbiy, rahbar yoki professional maslahatchi tomonidan, qarindoshlarning tavsiyanomalari qabul qilinmaydi)
• 500 ta soʼzdan iborat motivatsiya xati (ushbu kursga ariza berish sabablari va kelajakdagi maqsadlari)
2. Ikkinchi bosqichga oʼtgan ishtirokchilarning komissiya bilan yuzma-yuz suhbati
Nomzodlarni tanlash mezonlari:
• birinchi oliy maʼlumot olish toʼgʼrisidagi diplomning mavjudligi;
• ingliz tilini bilish (B2-C2 ni bilish darajasi);
• akademik oʼzlashtirishi;
• ilmiy va tadqiqot ishlari;
• umumiy zakovati;
• tahlil qilish qobiliyati;
• tashkilotchilik qobiliyati;
• rivojlanish motivatsiyasi;
• ijtimoiy faollik;
• tanlangan mutaxassislikning ahamiyati va afzalliklari hamda uning mamlakatda madaniyat va sanʼat sohasini rivojlantirishdagi rolini tushunishi.
Nomzodlar uchun umumiy shartlar:
• Ishtirokchilar bir vaqtning oʼzida bir nechta grant dasturlari gʼolibi boʼla olmaydi;
• Jamgʼarma nomzod tomonidan taqdim etilgan hujjatlarda notoʼgʼri maʼlumotlar aniqlangan taqdirda, tanlov natijalarini istalgan bosqichda bekor qilish huquqiga ega;
• Grant dasturi gʼolibi taʼlim (magistr) darajasini olgandan soʼng uch oy ichida Jamgʼarmaning stipendiya komissiyasi qarori bilan madaniyat va sanʼat muassasalariga ishga joylashtiriladi. Ishlash muddati: kamida bir yil.
Tanlovning umumiy taqvimi:
• 10.10.2021 yilgacha – grant dasturiga arizalarni qabul qilish;
• 12.10.2021 yilgacha – birinchi bosqich arizalarini koʼrib chiqish;
• 14.10.2021 – birinchi bosqich natijalarini eʼlon qilish;
• 16.10.2021 – ikkinchi bosqichga oʼtgan ishtirokchilarning komissiya bilan yuzma-yuz suhbati;
• 18.10.2021 – tanlov natijalarini sarhisob qilish;
• 20.10.2021 – gʼoliblarni eʼlon qilish
Boʼlajak talabalar bakalavr darajasiga ega boʼlishi va Samarqanddagi “Ipak yoʼli” turizm xalqaro universitetining “MA in Museum Studies” muzeyshunoslik dasturiga qabul qilinganligi haqida xabarnomaga ega boʼlishi lozim. Arizalarni qabul qilish: http://admissions.univ-silkroad.uz/
Kurs sanʼat sohasida bilimlarga ega boʼlgan talabalarga moʼljallangan boʼlsa-da, Jamgʼarma turli tajribaga ega boʼlgan nomzodlarni koʼrib chiqish uchun ochiq.

Редкая возможность для всех желающих продолжить обучение в сфере искусства!
Мы готовы предоставить 10 грантов на обучение по годичной магистерской программе MA in Museum Studies в Международном университете Шелкового пути в Самарканде!
Первая в стране программа магистратуры по музейному делу предназначена для серьезной подготовки в области музейной культуры, выставок и торговли. Учебную программу возглавляет эксперт-консультант Сара Реза — куратор, педагог и писатель. Вместе с Джеффри Болотеном — известным специалистом в области искусства, торговли и права, они создали гибкий формат, который предоставит возможность студентам из разных регионов и стран пройти курс и получить диплом международного образца.
1. Подать заявку на участие в грантовой программе возможно на сайте Фонда: acdf.uz
• Копии транскриптов бакалавриата (заверенный перевод на английский язык)
• Одно рекомендательное письмо (предыдущий педагог, наставник, научный руководитель или профессиональный руководитель, не принимаются письма от родственников)
• Мотивационное письмо на 500 слов (основания подачи заявки на этот курс и будущие цели)
2. Интервью комиссии с участниками, прошедшими на второй этап
• наличие диплома о получении первого высшего образования;
• знание английского языка (уровень владения B2-C2);
• общая эрудиция;
• осознание значимости и пользы выбранной специальности и её роли в развитии сферы культуры и искусства в стране.
• Участники не могут стать победителями нескольких грантовых программ одновременно;
• Фонд оставляет за собой право аннулировать результаты конкурса на любом его этапе, в случае обнаружения ложной информации в предоставленных кандидатом документах;
• После получения образовательной степени (магистр), в течение трех месяцев победитель грантовой программы трудоустраивается в учреждения сферы культуры и искусства решением стипендиальной комиссии Фонда. Срок трудоустройства: не менее одного года.
• до 10.10.2021 — приём заявок на грантовую программу;
• до 12.10.2021 — экспертиза заявок первого этапа;
• 14.10.2021 — объявление результатов первого этапа;
• 16.10.2021 — интервью комиссии с участниками, прошедшими на второй этап;
• 18.10.2021 — подведение итогов конкурса;
• 20.10.2021 — объявление победителей
Будущие студенты должны иметь степень бакалавра и иметь уведомление о зачислении на программу MA Museum Studies в Университет Шелкового пути в Самарканде. Приём заявок: http://admissions.univ-silkroad.uz/
Несмотря на то, что курс предназначен для студентов, обладающих знаниями в области искусства, Фонд открыт для рассмотрения кандидатов с различным опытом.