12-mart kuni Londondagi “Maison Assouline” butigida “O‘zbekiston. Samarqandga yo‘l” kitobining taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir doirasida ishbilarmon doira vakillari va ommaviy axborot vositalari xodimlari O‘zbekistonning eng yaxshi oshpazlari tomonidan tayyorlangan milliy taomlarimizdan tatib ko‘rish baxtiga muyassar bo‘ldilar. Taklif etilgan mehmonlar orasida O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi ijrochi direktorining o‘rinbosari Gayane Umerova, O‘zbekiston Respublikasining Buyuk Britaniyadagi favqulodda va muxtor elchisining maslahatchisi Aliyor Tilavov, “Assouline Publishing” nashriyot uyi asoschisi Prosper Assulin, kitob mualliflaridan biri Yaffa Assulin, “Christie’s International Plc” Yevropa maslahat kengashi raisi Pedro Jirao, “KT Wong Foundation” jamg‘armasi asoschisi Lida Deyvis, Assouline va Giles Deacon kengashi a’zosi Charl’z Finch, “Four Seasons Hotel and Resorts”ning Biznesni global rivojlantirish va portfolioni boshqarish bo‘yicha prezidenti Bart Karnaxan, shuningdek, “Cartier” jamg‘armasinng boshqaruvchi direktori Loran Feniular ishtirok etdi. Dasturning madaniy qismi betakror ovoz sohibasi, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan artist Sevara Nazarxon tomonidan taqdim etildi.
Eslatib o‘tamiz, “O‘zbekiston. Samarqandga yo‘l” kitobi O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va “Assouline Publishing” nashriyotining qo‘shma loyihasi hisoblanadi. O‘quvchilar kitob orqali mintaqamizning madaniyati, san’ati, arxitekturasi va tabiiy landshaftlari bilan tanishadilar. Kitobning nashr etilishi O‘zbekiston madaniyati va san’atining jahon hamjamiyatiga qo‘shilishiga va mamlakatning sayyohlik salohiyatini yanada rivojlantirishiga xizmat qiladi. Kitobning umumiy tiraji 3000 nusxani tashkil etib, hozirda maxsus nashri 500 nusxada chop etiladi. Ushbu kitobga hozirda nashriyotning rasmiy veb-saytida va dunyoning 20 mamlakatidagi do‘konlarida buyurtma berish mumkin.

12 марта состоялась презентация книги «Узбекистан. Дорога в Самарканд» в книжном бутике Maison Assouline в Лондоне.
В рамках мероприятия для гостей издательства в лице представителей бизнес-сообщества и прессы, лучшие повара Узбекистана организовали дегустацию национальных блюд нашей страны. Среди приглашенных гостей присутствовали основатель издательского дома Assouline Publishing Проспер Ассулин, заместитель исполнительного директора Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан Гаянэ Умерова, советник посла Республики Узбекистана в Великобритании Алиёр Тилавов, автор книги издатель Яффа Ассулин, председатель Европейского консультативного совета Christie’s International Plc Педро Жирао, основатель KT Wong Foundation Лида Дэйвис, член правления Assouline и Giles Deacon Чарльз Финч, президент по глобальному развитию бизнеса и управлению портфолио Four Seasons Hotel and Resorts Барт Карнахан, а также управляющий директор фонда Cartier Лоран Фениу. Культурную часть программы представила заслуженная артистка Республики Узбекистан Севара Назархан.
Напомним, что «Узбекистан. Дорога в Самарканд» – это совместный проект Фонда и издательства Assouline Publishing. Книга знакомит читателей с историко-культурным наследием, архитектурой и природным ландшафтом нашего края. Издание книги поспособствует интеграции культуры и искусства Узбекистана в мировое сообщество и развитию туристического потенциала страны. Специальное издание будет выпущено в количестве 500 экземпляров, а общий тираж книги составляет 3000 книг. Уже сейчас книга доступна на сайте и в магазинах издательства в 20 странах мира.