Бугун Навоий номидаги Давлат Академик Катта Театрининг мажлислар залида Саодат Исмаилованинг "Қирқ қиз" мусиқий спектаклининг премерасига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Спектакл намойиши Замонавий санъат Марказининг тақдимот лойиҳасига бағишланган бўлиб, А. Навоий номидаги ДАКТ саҳнасида 16 ва 17 апрел кунлари намойиш этилади.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан мулоқот чоғида спектаклни ташкил этиш ҳақида “Қирқ қиз” спектаклининг бадиий раҳбари Саодат Исмаилова, “Қирқ қиз” спектаклининг продюсери, AgaKhanTrustforCulture (AKMI) катта маслаҳатчиси Теодор Левин, Фонд дастурини амалга ошириш ва стратегик ривожлантириш Бошқармаси бошлиғи Тимур Камалов гапириб ўтдилар.
Саодат Исмаилова: “Спектаклда Марказий Осиё мусиқий хилма-хиллигининг катта тўплами намойиш этилмоқда. Мен Тошкентда замонавий санъат аренаси пайдо бўлишидан хурсандман ва аста-секин унга кўпроқ қизиқиш уйғонади, деб ишонаман. Ҳар қандай замонавий давлатда замонавий санъат учун жой бўлиши керак. Умид қиламанки, томошабинларимиз спектаклдан сўнг ўз тарихи ва маданияти билан фахрланишади, уларни қадрлашади.”
Теодор Левин: “1977 йилда Ўзбекистонга илк бор “Шашмақом” куйи билан танишиш мақсадида ташриф буюрган эдим, ўша даврда кўп бўлмаган хорижликлардан бири сифатида Тошкент консерваториясида ўқиб, “Шашмақом” ҳақида илмий иш ёздим ва ўшандан бери бу мамлакатга, маданият ва мусиқага муҳаббат қўйдим”. Чет элда АҚШ, Германия ва Францияда бўлиб ўтган “Қирқ қиз” мусиқий спектаклининг премераси катта қизиқиш билан кутиб олинди. Лойиҳа иштирокчиси сифатида Марказий Осиёнинг анъанавий мусиқа маданиятини қайта тиклаш ва асраб-авайлаш ишимизнинг мақсади эканини айтмоқчиман. “Қирқ қиз” ни саҳнада намойиш этиш - ишимизнинг йўналишларидан биридир.
Тимур Камалов: “Спектакль АҚШ, Франция ва Германияда намойиш этилиб, кўплаб яхши тақризлар олди. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томошабинларимиз учун спектакль намойишини ташкил этишга муваффақ бўлганидан мамнунмиз”.
Эслатиб ўтамиз, “Қирқ қиз” мусиқий спектакли А. Навоий номидаги ДАКТ саҳнасида 16 ва 17 апрел кунлари намойиш этилади.

Сегодня в конференц-зале ГАБТ им. А.Навои состоялась пресс-конференция, посвященная премьере музыкального спектакля «Qyrq Qyz» Саодат Исмаиловой. Показ спектакля приурочен к проекту презентации Центра современного искусства и будет показан на сцене ГАБТ им. А. Навои 16 и 17 апреля.
Во время общения с представителями СМИ о создании спектакля рассказали: Саодат Исмаилова, художественный руководитель спектакля «Qyrq Qyz» и Теодор Левин, продюсер спектакля «Qyrq Qyz», старший консультант Aga Khan Trust for Culture (AKMI), а также Тимур Камалов, начальник управления реализации программ и стратегического развития Фонда.
Саодат Исмаилова: «В спектакле представлен большой пласт музыкального разнообразия Центральной Азии. Я рада, что в Ташкенте появится арена современного искусства и постепенно, уверена, к нему будет пробуждаться все больший интерес. В любом современном государстве должно быть место для современного искусства. Я надеюсь, спектакль наши зрители оценят, прочувствуют гордость за свою историю и культуру».
Теодор Левин: «В 1977 году я впервые посетил Узбекистан с целью познакомиться с пением «Шашмаком», я один из немногих иностранцев в то время обучался в ташкентской консерватории, написал о научную работу о «Шашмакоме» и с тех пор влюбился в эту страну, культуру и музыку.». За рубежом премьеры музыкального спектакля «Qyrq Qyz» которые уже состоялись в США, Германии и Франции, были встречены с большим интересом. Как участник проекта, хочу сказать, что целью нашей работы было возрождение и сохранение традиционной музыкальной культуры Центральной Азии. Постановка «Qyrq Qyz» - это только одно из направлений нашей работы.
Тимур Камалов: «Спектакль уже был представлен в США, Франции и Германии получил много хороших отзывов. Мы рады, что Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан смог организовать показ спектакля для нашего зрителя.»
Напоминаем, музыкальный спектакль «Qyrq Qyz» будет представлен на сцене ГАБТ им. А. Навои 16 и 17 апреля.