Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш Жамғармаси билан Франция музейларини тадқиқ этиш ва тиклаш маркази ҳамкорлигида Меморандум имзоланди. Имзоланган меморандумга кўра, Фонд ва Франция музейларини тадқиқ қилиш ва тиклаш маркази қуйидаги фикрларни қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш учун барча саъй-ҳаракатларни амалга оширишга келишиб олдилар:
- Санъат ва маданият тарихи, сақлаш ва тиклаш соҳасида, ўз ичига маданий бойликларни таҳлил қилиш лабораториясини ташкил этишда илмий қўллаб-қувватлашни, олган илмий-тадқиқот ҳамкорлиги;
- Мутахассислар ва кўникмалар алмашинуви (таълим, мутахассислик, энг яхши амалиёт).
- 2021 йилда Ўзбекистоннинг маданий меросига бағишланган Лувр музейида бўлиб ўтадиган "Буюк Ипак йўлидаги цивилизация ва маданият" кўргазмасини ташкил этишда иштирок этиш.
- Франция ва Ўзбекистон ҳудудида илмий тадқиқотлар, конференциялар кўргазмаларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда ваколатли француз ва ўзбек органлари ва идоралари билан биргаликда ўзаро ёрдам кўрсатиш ва қўллаб-қувватлаш.
- Томонлар ушбу Меморандум доирасида амалга оширилаётган ҳамкорлик бўйича чора-тадбирларини амалга ошириш жараёни тўғрисида бир-бирларига ахборот беришга, маълумот ва ҳужжатларни алмашишга келишишди.
Маълумот учун: Франция музейларини тадқиқ этиш ва тиклаш маркази Франциядаги 1200 тадан кўпроқ музейлар коллекциялаирда ўтказиладиган элементларни ҳужжатлаштириш, сақлаш ва тиклаш учун масъул Миллий тадқиқот маркази ҳисобланади. Марказ шунингдек, ушбу коллекциялар учун кенг қамровли илмий тадқиқотлар ва маълумотлар ёзувларини олиб боради ва маданий меросни сақлаш ва таҳлил қилиш соҳасида миллий ва халқаро миқёсда фаол иштирок этади, шунингдек, санъат асарлари ва артефактларни ўз ҳудудида, бутун дунёдаги бошқа музейлар ва тадқиқот институтлари билан ҳамкорликда сақлашда қўлланиладиган технологиялар ва илмий жараёнларни ривожлантиришда иштирок этади.

Подписан Меморандум с Центром исследований и реставрации музеев Франции
Фондом развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан и Центром исследований и реставрации музеев Франции был подписан Меморандум о сотрудничестве. Согласно подписанному меморандуму Фонд и Центр исследований и реставрации музеев Франции договорились прикладывать все усилия для поддержки и продвижения по следующим пунктам:
- Научно-исследовательское сотрудничество в области истории искусства и культуры, хранения и реставрации, включая научную поддержку в создании лаборатории по анализу культурных ценностей;
- Обмен специалистами и навыками (обучения, специализации, передовая практика).
- Участие в организации выставки «Цивилизации и культуры на Великом Шелковом пути», которая пройдет в Музее Лувра, посвященной наследию Узбекистана в 2021 году.
- Оказывать взаимную помощь и поддержку, совместно с компетентными французскими и узбекскими органами и ведомствами, в разработке и реализации исследований, выставок конференций как на территории Франции, так и на территории Узбекистана.
- Стороны соглашаются информировать, обмениваться информацией и документацией о сотрудничестве друг друга о процессе реализации мероприятий по сотрудничеству, осуществляемых в рамках настоящего Меморандума.
Справочно: Центр исследований и реставрации музеев Франции является национальным исследовательским центром во Франции, который несет ответственность за документацию, сохранение и восстановление элементов, проводимых в коллекциях более чем 1200 музеев по всей Франции. Центр также осуществляет широкие научные исследования и записи данных для этих коллекций и принимает активное участие на национальном и международном уровне в области сохранения и анализа культурного наследия, а также участвует в развитии технологий и научных процедур, применяемых в деле сохранения произведений искусства и артефактов, как на своей собственной территории, так и в партнерстве с другими музеями и исследовательскими институтами по всему миру.