2018 йил 11 июнда Тошкентда “Ижодий саноатни бошқариш” ёзги мактаби очилди.
Ёзги мактаб Тошкент шаҳридаги халқаро Вестминстер университети ва Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан ташкил этилди.
Ёзги мактаб ижодий соҳада назарий ва амалий билимлар асосларини шакллантиришга қаратилган лойиҳадир.
Дастур маданият муассасалари ва ижодий саноатнинг бошқа соҳаларини бошқаришнинг иқтисодий, ташкилий ва профессионал жиҳатларини ўз ичига олади ва санъатда маркетинг, музейлар, театрлар, кино саноати, шунингдек, туризм соҳасида менежмент каби масалаларни қамраб олади.
Ёзги мактабда ИИВ, Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти ҳамда Тошкент давлат иқтисодиёт университети талабалари таълим олди.
"Ижодий саноатни бошқариш" ёзги мактабининг дастури "Гараж" замонавий санъат музейи (Москва) иштирокида ташкил этилган. Мактаб ўқитувчилари орасида-музей директори Антон Белов, ривожлантириш, маркетинг ва реклама директори Дарья Котова, реконструкция қилиш ва ривожлантириш лойиҳаси бўйича директор ўринбосари Анна Трапкова, куратор Екатерина Лазарева, сақловчи Алеся Веремьева, жамоатчилик билан алоқалар бўлими координатори Ален Соловьёв бор эди.
Ёзги мактабда курсларни олий ўқув юртлари ўқитувчилари, таклиф этилган мутахассислар, тадбиркорлар, маданият ва санъат намоёндалари ўқиб бердилар.
Ёзги мактаб доирасида "Фоcус" санъат мактаби негизида Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган санъат арбоби, кинорежиссёр Зулфиқор Мусоқовнинг маҳорат дарслари ҳамда кўнгиллилар дастури тақдимоти бўлиб ўтди.
Дастурнинг мақсади ёшларнинг ижтимоий фаоллигини оширишга, маънавий-ахлоқий қадриятларни шакллантиришга, ижодий саноатни бошқариш соҳасида профессионал кўникмаларга эга бўлишга кўмаклашадиган кўнгилли ташаббусларни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлашдан иборат.
Хусусан, дастур тингловчиларни ижодий тадбиркорлик тушунчаси, музейларни ривожлантириш ва фаолиятининг замонавий моделлари билан таништирди. Курс маданият ва санъат соҳасидаги менежмент асослари ва уларнинг кенг жамоатчилик контекстида жойлашишига бағишланди.
Шунингдек, ижодий соҳа менежерининг профессионал вазифалари – бозор иштирокчилари билан ўзаро алоқалар, хавф ва имкониятларни баҳолаш, шунингдек, бозорни тарғиб қилиш ва ресурсларни жалб қилиш учун маркетинг стратегияларига алоҳида эътибор қаратилди.
"Ижодий саноатни бошқариш" ёзги мактабида ўқиш бепул ўтказилди. Курс якунида барча иштирокчиларга сертификат берилди.

11 июня 2018г. в Ташкенте состоялось открытие летней школы «Управление креативной индустрией».
Организаторами летней школы выступили Международный Вестминстерский университет в г. Ташкенте (МВУТ) и Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан.
Летняя школа — это проект, направленный на формирование основ теоретических и практических знаний в области креативной индустрии.
Программа включает в себя экономические, организационные и профессиональные аспекты управления учреждениями культуры и другими сферами креативной индустрии и охватывает такие вопросы как, маркетинг в искусстве, менеджмент музеев, театров, киноиндустрии, а также менеджмент в сфере туризма.
В летней школе прошли обучение студенты МВУТ, Государственного института искусств и культуры Узбекистана, а также Ташкентского государственного экономического университета, прошедшие конкурсный отбор.
Программа летней школы «Управление креативной индустрией» создана при участии Музея современного искусства «Гараж» (Москва). В числе лекторов школы — директор Музея Антон Белов, директор по развитию, маркетингу и рекламе Дарья Котова, заместитель директора по проектам реконструкции и развития Анна Трапкова, куратор Екатерина Лазарева, хранитель Алеся Веремьева, координатор отдела по связям с общественностью Алена Соловьева.
Курсы в летней школе читали преподаватели вузов, приглашенные специалисты, предприниматели, деятели культуры и искусства, которые делились своим опытом со студентами.
В рамках летней школы, на базе Школы Искусств «Focus», прошли мастер-классы заслуженного деятеля искусств Республики Узбекистан, кинорежиссера Зульфикара Мусакова и презентация волонтерской программы.
Целью программы является развитие и поддержка волонтерских инициатив, способствующих повышению социальной активности молодёжи, формированию духовно-нравственных ценностей, приобретению профессиональных умений в сфере управления креативной индустрией.
В частности, программа ознакомила слушателей с понятием креативного предпринимательства, современными моделями развития и функционирования музеев. Курс был посвящен основам менеджмента в сфере культуры и искусства и их позиционированию в широком общественном контексте.
Также был сделан упор на профессиональные обязанности менеджера креативной индустрии – взаимодействие с участниками рынка, оценку рисков и возможностей, а также на маркетинговые стратегии, способствующие продвижению на рынке и привлечению ресурсов.
Обучение в летней школе «Управление креативной индустрией» прошел на бесплатной основе. По итогам курса всем участникам был выдан сертификат об окончании.