Stipendiyani yutib olish bo’yicha tanlov grant dasturining ayrilmas qismidir.
Tanlovda O’zbekiston Respublikasi Madaniyat Vazirligi tizimiga tegishli oliy ta’lim muassasalаrining bakalavr va magistratura talabalari ishtirok etishi mumkin.
O'z bilim va malakalari bilan bo'lisha oladigan, yangi g'oyalar yaratadigan va ularni hayotga tadbiq qilishga qodir, har bir qilayotgan ishining natijasi uchun shaxsiy javobgarlikni o'z zimmasiga oladigan, atrofida jamoani birlashtirib, umumiy maqsadga erishish yo'lida jamoani ilhomlantirishga tayyor bo'lgan ijodkorlar tanlov g'olibi bo'lishi mumkin. 2018 yil sentyabr oyining oxirigacha, 2018-2019 o’quv yillarga mo'ljallangan yillik shartnoma miqdori bo'yicha stipendiya to'lanadi.
Baxolash mezonlari:
- akademik natijalar;
- ilmiy va tadqiqot ishlari;
- analitik qobiliyat;
- tashkilotchilik qobiliyati;
- rivojlanishga motivatsiya;
- ijtimoiy faollik;
- tanlangan soxaning ijtimoiy axamiyatini anglash.
Tanlov ikki bosqichda amalga oshiriladi:
Birinchi bosqich – sirtqi, yani, motivatsion xat va biron-bir mavzudagi bakalavr dissertasiyasi haqida qisqacha tezisni o'z ichiga olgan yozma ariza asosida bo'lib o'tadi.
Ikkinchi bosqich – intervyu, keysga yechim topish darajasini baxolash, xamda boshqa guruh va yakka tartibdagi baxolash yo’llari bilan amalga oshiriladi.
Tanlov jadvali:
- arizalarni qabul qilish: 2018 yil 25 sentyabrgacha;
- birinchi bosqichda qabul qilingan arizalar ekspertizasi: 2018 yil 25 dan 27 sentyabrgacha;
- birinchi bosqich natijalarini e’lon qilish: 2018 yil 28 sentyabr;
- ikkinchi bosqich ekspertizasi: 2018 yil 29 dan 30 sentyabrgacha;
- tanlov yakunini umumlashtirish: 2018 yil 1 dan 5 oktyabrgacha;
- g’oliblarni e’lon qilish: 2018 yil 6 oktyabr;
- tanlov g’oliblari uchun jadval:
- tanlov natijalari e’lon qilingan kundan boshlab 10 kun mobaynida tanlov g’oliblari bilan shartnoma tozish;
- stipendiyalar to’lovini amalga oshirish: 2018 yil oktyabr oyining oxirigacha.
Topshiriladigan xujjatlar ro’yxati:
- ariza namunaviy shakli;
- oxirgi 2 o’quv yili natijalarining urtacha balli;
- rezyume;
- motivatsion xat;
- nazarda tutilgan ilmiy faoliyat (dissertatsiya yoki diplom ishlari) yo’nalishi va uning mamlakatimiz madaniyati va san’ati rivojlanishidagi axamiyati to’g’risidagi esse;
- o’qituvchi (ish beruvchi, agar mavjud bo’lsa) tomonidan berilgan tavsiyanoma;
- ilmiy adabiyotlar nusxasi (agar mavjud bo’lsa);
- chet tili bilimlari haqidagi, turli talim dasturlari va treyninglarda ishtiroki xaqidagi sertifikatlar (agar mavjud bo’lsa).
Stipendiya tanlovida ishtirok etish shartlari:
- tanlov ishtirokchilari bir vaqtning o’zida bir nechta stipendiya dasturlari g’olibi bo’la olmaydilar;
- stipendiya to’lovi tanlov g’olibi taxsil oladigan OTM xisob raqamiga bir o’quv yili shartnomasi miqdoridagi pul mabalag’larini o’tkazish yo’li bilan amalga oshiriladi;
- stipendiya dasturi asosida bitirgan talabalar va imtiyozli (bakalavr/magistr) darajasiga ega bo’lganlar, uch oy muddatida fondning stipendiya qo’mitasining qaroriga asosan madaniyat va san’atning ustuvor sohalarida, O’zbekiston Respublikasi Madaniyat Vazirligi tizimidagi muassasalarda bir yil mobaynida ish bilan ta’minlanadi.

Стипендиальный конкурс
В конкурсе могут принимать участие студенты степени бакалавра и магистратуры вузов, входящие в систему Министерства культуры Республики Узбекистан.
Победителями конкурса могут стать творческие личности, способные делиться полученными знаниями и навыками, генерировать идеи, воплощать их в жизнь и брать на себя личную ответственность за результат работы, готовые объединить вокруг себя команду и вдохновить ее на достижение общей цели. Стипендия в размере годового контракта будет выплачиваться за 2018-2019 у.г. до конца сентября 2018 года.
Конкурс проходит в два этапа.
- Первый этап проходит заочно, на основании письменной заявки, включающей мотивационное письмо и краткий тезис на тему предполагаемой бакалаврской диссертации.
- Второй этап проходит очно, в формате интервью, тестирование кандидата на решение кейсов и других групповых и индивидуальных форм оценки.
- прием заявок: до 25 сентября 2018
- экспертиза заявок заочного этапа: с 25 сентября по 27 сентября 2018
- объявление результатов заочного этапа: 28 сентября 2018
- очный этап: два дня в период с 29 по 30 сентября 2018
- подведение итогов конкурса с 1 по 5 октября 2018
- объявление победителей: не позднее 6 октября 2018.
- График для победителей конкурса:
- заключение договорных отношений с победителями: в течение 10 дней с даты объявления результатов конкурса
- выплата стипендий: до конца октября 2018
Перечень документов:
- Средний балл академической успеваемости за последние 2 года
- Заявление об участии установленного образца
- Резюме
- Мотивационное письмо
- Эссе о предположительной области научной деятельности (диссертации или дипломной работы) и ее пользе в развитии культуры и искусства страны;
- Рекомендательные письма от преподавателей (и работодателей, если таковые имеются)
- Копии научных публикаций (если таковые имеются)
- Сертификаты о знании иностранных языков, об участии в различных образовательных программах и тренингах (если таковые имеются)
- Стипендия перечисляется на счет вуза где обучается победитель программы в размере годовой суммы контракта;
- Стипендиаты после окончания обучения на основе стипендиальной программы Фонда и получения соответствующей образовательной степени (бакалавра/магистра) в течении не более трех месяцев, трудоустраиваются решением Стипендиальной комиссии Фонда в приоритетные сферы деятельности культуры и искусства, в учреждениях системы Министерства культуры Республики Узбекистан, сроком на один год;