2018 yilning 11-21 iyun kunlari Toshketnda “Ijodiy sanoatni boshqarish” yozgi maktabi tashkil etiladi. Dasturga madaniyat muassasalari va ijodiy sanoatning boshqa yo'nalishlarini boshqarishning iqtisodiy, tashkiliy va professional bo’limlarini o’z ichiga olgan.
Yozgi maktab tashkilotchilari - Toshkent Xalqaro Vestminster Universiteti (TXVU) va O'zbekiston Respublikasi Madaniyat Vazirligi hozuridagi Madaniyat va san'atni rivojlantirish Jamg’armasi etib belgilandi.
Yozgi maktab - ijodiy sanoat sohasida nazariy va amaliy bilimlar asoslarini shakllantirishga qaratilgan loyiha. Dastur madaniyat muassasalari va ijodiy sanoatning boshqa yo'nalishlarini boshqarishning iqtisodiy, tashkiliy va kasbiy jihatlarini va san'at sohasi marketingi, mozeylar, teatrlar, kino sanoati va turizm sohasida boshqarish kabi masalalarni qamrab oladi.
Yozgi maktabda TXVU, O'zbekiston Davlat San'at va Madaniyat instituti va Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti talabalari ta’lim olishadi.
Yozgi o'quv kurslarida nafaqat universitet o'qituvchilari, balki taklif etilgan mutaxassislar, tadbirkorlar, madaniyat xodimlari va san'atkorlar ham o'z tajribalarini talabalar bilan baham ko'rishlari mumkin.
Yozgi maktab doirasida, Ozbekistonda Xizmat Ko’rsatgan san’at arbobi rajissyor Zulfiqor Musoqov va “Focus” san’at maktabi bazasi asosida master-kalsslar o’tkaziladi.
Bundan tashqari, ingliz kinoshunoslik olimi , Aberistuit universiteti (Buyuk Britaniya) professori, bir necha rus kinolari tarixi haqida kitoblar muallifi Birgit Boymers film sohasida ishlab chiqarish va sotish bo'yicha maslahatchi sifatida ishtirok etadi.
Dasturning maqsadi yoshlarning ijtimoiy faolligini oshirishga, ma'naviy va axloqiy qadriyatlarni shakllantirishga, ijodiy sohani boshqarishdagi professional ko'nikmalarga ega bo'lishga ko'maklashadigan ixtiyoriy tashabbuslarni ishlab chiqish va qo'llab-quvvatlashga qaratilgan.
Xususan, dastur qatnashchilarni ijodiy tadbirkorlik, mozeylarning rivojlanish va faoliyatining zamonaviy modellari bilan tanishtiradi. Kursda madaniyat va san'at sohasidagi boshqaruv asoslari va ularning keng jamoatchilik nuqtai nazaridan joylashuvi ko'rib chiqiladi.
Bundan tashqari, ijodiy soha boshqaruvchisining professional vazifalari - bozor ishtirokchilari bilan o'zaro munosabatlar, xavfni va imkoniyatlarni baholash, shuningdek, bozorni rivojlantirish va resurslarni jalb qilish bo'yicha marketing strategiyalariga alohida e'tibor beriladi.
Uzoq muddatli istiqbolda bu kurs respublikada ijodiy tadbirkorlikning kontseptsiyasini ishlab chiqishda birinchi qadamlardan biri bo'lib, qator yetakchi xorijiy mutaxassislar va sheriklar ishtirokidagi yirik loyiha uchun asos bo'lib xizmat qiladi. Kelgusida WFCT da ijodiy sanoatni boshqarishda magistratura fakultetini ochish rejalashtirilgan.
"Ijodiy sanoatni boshqarish" yozgi maktabida o'qitish bepul asosda olib boriladi. Kurs natijalariga ko`ra, barcha ishtirokchilar sertifikat bilan taqdirlanadilar.
“Ijodiy sanoatni boshqarish” yozgi maktabida o’qish niyatida bo’lganlar www.wuit.oz saytida murojatnomalarini qoldirishlari mumkin.
Murojatnomalarni yuborish muddati 2018 yilning 20 mayiga qadar amalga oshiriladi.
Zamonaviy san'at mozeyi "Garaj" - Mozey zamonaviy san'at va madaniyatni rivojlantirishga qaratilgan Rossiyadagi ilk xayriya tashkiloti. Mozey tomonidan namoyish etiladigan ko'rgazma, o'quv, ilmiy va nashriyot faoliyatining keng ko'lamli dasturi rus va xalqaro madaniyatda yoz berayotgan hozirgi jarayonlarni aks ettiradi va ommaviy muloqot, yangi ijodiy loyihalar va ularning tanqidiy fikrlashlarini amalga oshirish uchun imkoniyatlar yaratadi. Ushbu faoliyat markazi 1950-yildan hozirgi kungacha zamonaviy rus san'ati tarixiga bag'ishlangan mamlakat arxividagi birinchi mozey.

On 11 June 2018, the summer school ‘Creative Industry Management’ was opened in Tashkent. The organisers of the summer school were the Westminster International University in Tashkent (WIUT) and the Art & Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan.
The summer school is a project aimed at forming the foundations of theoretical and practical knowledge in the field of creative industry. The programme covers economic, organisational and professional aspects in the management of cultural institutions and other areas in the creative industry and covers such issues as marketing in art, museum management, theatres, film industry and tourism management.
The summer school was attended by students of the WIUT, the State Institute of Arts and Culture of Uzbekistan and the Tashkent State Economic University who were selected based on merit.
The programme of the summer school of Creative Industry Management was developed with the participation of the Garage Museum of Contemporary Art (Moscow). Among the lecturers of the school were Anton Belov, Director of the Museum; Darya Kotova, the director of the Department of Development, Marketing and Advertising; Anna Trapkova, Deputy Director responsible for reconstruction and development projects; curators Ekaterina Lazareva and Alesia Veremyeva; and Public Relations Department Coordinator Alena Solovyeva.
The summer school courses were delivered not only by university lecturers, but also by invited specialists, entrepreneurs, cultural workers and artists who were willing to share their experience with students.
The filmmaker Zulfikar Musakov, an Honoured Artist of the Republic of Uzbekistan, ran a master class and a volunteer programme was presented within the framework of the summer school, on the basis of the Focus School of Arts.
Birgit Beumers, a British film critic, professor at the Aberystwyth University (UK), and the author of several books on the history of Russian cinema, acted as a consultant in the part of the programme dedicated to the production and sales in the film industry.
The goal of the programme was to encourage the development of volunteer initiatives contributing to increasing the social activity of youth, reflection on spiritual and moral values and the acquisition of professional management skills for creative industries.
In particular, the programme invited the audience to consider the concept of creative entrepreneurship, and modern models of development and the functioning of museums. The course focused on the basics of culture and art management in a broad public context.
The participants worked on the professional duties of arts managers, including interaction with partners, assessment of risks and opportunities, as well as marketing strategies.
In the long term, the course could be seen as one of the first steps towards the development of creative entrepreneurship in the country, and could serve as a foundation for a larger project involving a number of leading international specialists and partners. In the future, MA courses in creative industry management will be offered by the WIUT.
Training in the summer school in Creative Industry Management is free. Following the results of the course, all participants will receive a completion certificate.
You can apply for the summer school in Creative Industry Management at www.wiut.oz.
The Art & Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan was established in October 2017 with the purpose of providing state support, ensuring the further development of national culture and arts in Uzbekistan, and expanding international and intergovernmental cultural links.
The Garage Museum of Contemporary Art is the first charity organisation in Russia specifically aimed at the development of modern art and culture. The wide programme of exhibitions, and the educational, academic and publishing activities implemented by the Museum reflect the current processes taking place in Russian and international cultures and create opportunities for public dialogue, the implementation of new art projects and a critical approach to them. The center of this activity is the collection of the Museum – the first archive in the country dedicated to the history of contemporary Russian art from the 1950s to the present day.
On 1 May 2014, the Garage Centre for Contemporary Culture enhanced its status to the Garage Museum of Contemporary Art. On 12 June 2015, the Garage Museum opened its first permanent building in Gorky Park.