31январь куни Тошкентда Лувр музейида 2021 йилда бўлиб ўтадиган "Ипак йўлидаги цивилизация ва маданият" кўргазмасига тайёргарлик кўриш бўйича I халқаро конференция бўлиб ўтди.
Тадбир ташкилотчиси - Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси. Тақдимотда Франциянинг Лувр музейи, Франция музейларини тадқиқ этиш ва реставрация маркази экспертлари ҳамда Ўзбекистон маданият муассасалари вакиллари иштирок этдилар.
Сўзга чиққан маҳаллий ва хорижий экспертлар Луврда бўлиб ўтадиган Ўзбекистон маданий меросининг бўлажак экспозицияси Буюк ипак йўли харитасида Ўзбекистоннинг тарихий, маданий, сиёсий ва диний мазмундаги ўрни ва аҳамиятини намойиш этиш имконини беришини таъкидладилар. Кўргазма Ўзбекистоннинг бой мероси, ўтмиши ва замонавий ўзига хослиги билан ажралиб туради, бу эса мамлакатни, унинг тарихини, маданиятини, урф-одатларини яхшироқ тушуниш имконини беради. Кўргазмада республиканинг чегараларидан чиқмаган музей хазиналари намойиш этилади. 200 дан ортиқ экспонатлар рўйхати тузилди, уларнинг учдан бири Францияга олиб борилади.
Виолен де Вилмор, Франциянинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси:
- Ўтган йил октябр ойида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Парижга ташрифи чоғида имзолаган келишуви бўйича Лувр шаҳрида бўлиб ўтадиган мазкур кўргазма, Франция ва халқаро ҳамжамиятга мамлакатингизнинг тарихий ва маданий мероси бойлигини кашф этиш имконини беради. Ҳар йили музей 10 миллионга яқин меҳмонни қабул қилади, улар Ўзбекистоннинг буддист ва юнон-македон давридан бошлаб Ислом маърифат даврининг Эрта Уйғониш ва Темурийлар даври бошлангунга қадар бўлган етук асарларини кўришлари мумкин. Экспозиция 30 йилдан зиёд вақт мобайнида самарали фаолият олиб бораётган француз-ўзбек маданий ва археологик миссияларининг натижаларини тақдим этади, бу борада, айниқса, лойиҳанинг ташаббускори бўлган ва 2011 йилдан буён ўзбек мутахассислари билан ҳамкорлик қилган археолог Роccо Рантени таъкидлаб ўтишни истардим.
Гаяне Умерова, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ижрочи директори ўринбосари:
- Кўргазмага тайёргарликда Лувр музейининг етакчи экспертлари, шунингдек, Ўзбекистон Фанлар Академияси санъатшунослик институти олимлари иштирок этмоқда. Ўтган йили Лувр музейи мутахассислари томонидан экспонатлар ҳолати таҳлил қилинди. Улардан баъзилари тикланганидан сўнг, уни кенг жамоатчиликка тақдим этиш мумкин бўлади. Ўтган йилнинг декабр ойида Жамғарма ва Франция музейларини тиклаш маркази ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Ўзбекистонда реставрация марказини ташкил этиш, музей ашёлари ва археологик топилмаларнинг сақланишини таъминлаш ишлари бошланган.
Шоазим Миноваров, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ислом цивилизацияси маркази директори:
- Ўзбекистон кўплаб мамлакатлар, жумладан, Франция билан самарали ҳамкорлик қилиб келмоқда. Мен маданият ва француз тилини ўрганиш соҳасидаги муносабатларни чуқурлаштиришга қаратилган Тошкент-Франция иттифоқини тақдим этаман. Жамғарма ва Маданият вазирлигининг фаол иштирокида француз маданият маркази ташкил этилади. Тасаввур қилинг-а, "Ипак йўлидаги цивилизация ва маданият" лойиҳаси орқали бутун дунёдан неча киши тарихимиз ҳақида билиб олади. Давлатимиз раҳбари Францияга ташрифи чоғида айнан шу ойна, Ўзбекистоннинг маданияти ва тарихи билан Лувр меҳмонлари танишиш имконига эга бўладиган кенг эшик ҳам эканини айтган.
Яник Линц, Лувр музейи Ислом санъати бўлими директори (Франция):
- Келгуси экспозиция ҳақли равишда ажойиб воқеа. Биз Луврда ҳеч қачон намойиш этилмаган нарсаларни - Ипак йўлининг меросини намойиш этмоқчимиз. Музейимизда катта кўргазма майдонлари мавжуд бўлиб, бугунги кунда тайёрланаётган кўргазма учун 1 200 квадрат метр берилади. Унинг очилишидан олдин қийин бўлган иш бор. Сизнинг мутахассисларингиз билан биргаликда уларни ташиш учун консервация қиламиз. Кейинги ҳафтадан бошлаб француз ва ўзбек мутахассисларидан иборат биринчи илмий қўмита иш бошлайди. Бир гуруҳ олимлар тадқиқот натижаларини илмий мақолаларда нашр этадиган тадқиқотлар ўтказадилар.
Мишель Миню, Франция музейларини тадқиқ этиш ва реставрация қилиш маркази бошлиғи:
- Ўтган йилнинг декабр ойида Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Лувр музейи билан ҳамкорлик меморандумини имзолади. Ҳужжатнинг мақсади Ўзбекистон ихтиёрида бўлган асарларни таҳлил қилиш, тушуниш ва талқин қилиш соҳасидаги илмий ҳамкорликни, шунингдек уларни сақлаш ва тиклаш билан боғлиқ масалаларни илгари суришдан иборат. Ҳамкорлик талабалар алмашинуви, ишчи учрашувлар ўтказиш, реставраторларни тайёрлаш ва қайта тайёрлашни назарда тутади. Ўзбекистон ва бошқа минтақаларнинг экспонатлари олимларга Марказий Осиё мамлакатлари маданий қатламларининг хусусиятларини, уларнинг улкан қадр-қимматини яхшироқ тушунишга ёрдам беради.
Меҳмонлар нутқидан сўнг барча иштирокчиларга кўргазмага тайёргарлик ишларига бағишланган видео-тақдимот намойиш этилди. Видеода Ўзбекистон бўйлаб турли музейларда сақланаётган қимматбаҳо экспонатлар ва топилмалар намойиш этилди.
Конференцияда, шунингдек, етакчи оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳам иштирок этиб, ўзларини қизиқтирган саволлар бериб, меҳмонлардан интервью олишди. Рокко Ранте матбуот анжуманида, Лувр музейи Ислом санъати бўлими археологи ва Бухородаги француз-ўзбек археологик миссиясининг қўшма директори шундай деди: “Бўлажак лойиҳа амбицион ва жуда муҳимдир. Биз бу ишга дахлдор бўлишдан, ўзбек ҳамкасблари билан ишлашдан бахтлимиз ва, албатта, мутахассисларимиз билан биргаликда Фондга ёрдам берамиз. Кейинги ярим йил мобайнида биз экспонатларнинг якуний рўйхатини аниқлаймиз. Олдинда 2,5 йиллик илмий ва тадқиқот ишлари бор. Ва охирги олти ой нашрлар билан ишлашга бағишланади. Биз бутун дунё учун кўргазманинг аҳамиятини акс эттирадиган каталогни яратишни режалаштирмоқдамиз. Ўзбекистон ноёб эканига ишонамиз. Унинг ҳудудида Ипак йўлида ривожланган турли хил маданиятлар мавжуд бўлган. Шунинг учун мен бутун дунёга бу турли хил маданиятларни кўрсатишни хоҳлайман ва бу Луврда содир бўлишидан фахрланаман".
Муҳокамаларда Ўзбекистон ва Қорақалпоғистоннинг 12 та маданият муассасалари вакиллари ҳам фаол иштирок этдилар. Улар орасида: Самарқанд давлат тарихий-меъморий ва бадиий музей-қўриқхонаси; Самарқанд "Афросиёб" тарихий музейи; Ғуломов номидаги археологик тадқиқотлар институти; Бухоро давлат бадиий-меъморий музей-қўриқхонаси; Термиз археология музейи; Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси санъатшунослик институти; Давлат санъат музейи; Ўзбекистон Республикаси Марказий банки ҳузуридаги Қимматбаҳо металлар агентлиги музейи; Ўзбекистон давлат тарих музейи; Абу Райҳон Ал-Беруний номидаги шарқшунослик институти; Ўзбекистон мусулмонлари идораси ҳузуридаги муқаддас Қуръон музейи ва "Мўйимуборак" мадрасаси; Фанлар академияси Қорақалпоғистон филиалининг тарих, археология ва этнография институти бор.
Конференцияда илмий тақдимотлар билан:
- Рокко Ранте, Лувр музейи Ислом санъати бўлими археологи ва Бухородаги француз-ўзбек археологик миссияси ҳамраис директори. “Ипак йўлидаги цивилизация ва маданият" кўргазмасига тайёргарлик кўриш учун экспонатларни тиклаш” мавзусидаги тақдимот.
- Паскаль Перинэль, Лувр музейининг кўргазма бўлими бошлиғи. “Кўргазма экспозицияларини Лувр музейига кўчириш жараёни: суғурта, қадоқлаш, ташиш” мавзусидаги тақдимот.
- Мишель Миню, Франция музейларини тадқиқ қилиш ва тиклаш марказининг тадқиқот бўлими бошлиғи. “Франция музейларини тадқиқ этиш ва реставрация қилиш маркази” мавзусидаги тақдимот.
- Винцент Деталь, Франция музейларини тадқиқ этиш ва реставрация қилиш марказининг мобил лабораторияси бошлиғи. “Мобил лаборатория ва лазер спектроскопияси - маданий меросни ўрганишнинг янги усули” мавзусидаги тақдимот.

Обсуждены вопросы транспортировки экспонатов в Музей Лувра
31 января в Ташкенте прошла I международная конференция, посвященная подготовке к выставке «Цивилизации и культуры на Шелковом пути», которая пройдет в Музее Лувра в 2021 году.
Организатор мероприятия – Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан. Спикерами презентации выступили эксперты Музея Лувра (Франция), Центра исследований и реставрации музеев Франции и представители учреждений культуры Узбекистана.
Выступившие отечественные и зарубежные эксперты отметили, что предстоящая экспозиция культурного наследия Узбекистана в Лувре позволит показать роль и значение Узбекистана на карте Шелкового пути в более широком историческом, культурном, политическом и религиозном контексте. Выставка станет яркой демонстрацией богатого наследия, прошлого и современной идентичности Узбекистана, что позволит лучше понимать страну, ее историю, культуру, традиции. На выставке будут представлены музейные сокровища, ранее не покидавшие пределов республики. Составлен список из более 200 экспонатов, свыше трети из них отправится во Францию.
Виолен де Вильмор, Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Республике Узбекистан:
— Предстоящая выставка в Лувре, соглашение по которой было подписано во время визита в Париж Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в октябре минувшего года, позволит французской и международной общественности открыть для себя богатство исторического и культурного наследия вашей страны. Каждый год музей принимает около 10 миллионов посетителей, которые смогут увидеть шедевры Узбекистана, начиная с буддийского и греко-македонского периода до Раннего Возрождения и эпохи Темуридов периода исламского просвещения.Экспозиция представит результаты работы французско-узбекских культурных и археологических миссий, плодотворно работающих вместе более 30 лет особенно хочу отметить археолога Рокко Ранте, который является инициатором проекта и сотрудничает с узбекскими специалистами с 2011 года.
Гаянэ Умерова, заместитель исполнительного директора Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан:
— В подготовке к выставке задействованы ведущие эксперты музея Лувра, фонда, а также ученые Института искусствознания Академии наук Узбекистана. В прошлом году специалистами музея Лувра проведен анализ состояния экспонатов. После проведения реставрации некоторых из них, можно будет представить широкой публике. В декабре прошлого года между фондом и Центром реставрации музеев Франции подписан Меморандум о сотрудничестве. Уже начата работа по созданию реставрационного центра в Узбекистане, обеспечению сохранности музейных предметов и археологических находок.
Шоазим Миноваров, директор Центра исламской цивилизации при Кабинете Министров Республики Узбекистан:
— Узбекистан плодотворно сотрудничает со многими странами, включая Францию. Я представляю ташкентско-французский альянс, который призван углубить взаимоотношения в области культуры и изучения французского языка. При активном участии фонда и Министерства культуры будет создан французский культурный центр. Только представьте, сколько людей со всего мира благодаря проекту «Цивилизации и культуры на Шелковом пути» узнают о нашей истории. Как говорил глава государства во время посещения Франции это и есть то самое окно, даже широкая дверь, через которую с культурой и историей Узбекистана представится возможность ознакомиться посетителям Лувра.
Янник Линц, директор Департамента исламского искусства музея Лувр (Франция):
—Предстоящая экспозиция по праву выдающееся событие. Мы собираемся показать в Лувре то, что еще никогда не демонстрировалось— наследие Шелкового пути. Наш музей располагает большими выставочными площадями, 1 200 квадратных метров будет отдано под готовящуюся сегодня выставку. Перед ее открытием предстоит сложная работа. Совместно с вашими специалистами займемся их консервацией для транспортировки. Со следующей недели начинает работу первый научный комитет, в состав которого войдут французские и узбекские специалисты. Группа ученых проведет исследования, результаты которых опубликуют в научных статьях.
Мишель Миню, начальник отдела Центра исследований и реставрации музеев Франции:
— В декабре минувшего года с Фондом развития культуры и искусства и музеем Лувра подписан меморандум о сотрудничестве. Целью документа является продвижение научного сотрудничества в области анализа, понимания и интерпретации тех артефактов, которые находятся в распоряжении Узбекистана, также вопросы, связанные с их консервацией и реставрацией. Сотрудничество предусматривает обмен студентами, проведение рабочих встреч, подготовку и переподготовку реставраторов. Экспонаты Узбекистана и других регионов помогут ученым лучше понимать особенности культурных пластов стран Центральной Азии, их огромную ценность.
После выступления гостей, всем участникам была показана видео-презентация, посвященная подготовительной работе к выставке. В ролике были представлены ценные экспонаты и находки, которые хранятся в разных музеях по всему Узбекистану.
На конференции также присутствовали представители ведущих СМИ, которые смогли задать интересующие их вопросы и взять интервью у гостей. Во время пресс-конференции Рокко Ранте, археолог отдела исламского искусства Музея Лувра и содиректор французско-узбекской археологической миссии в Бухаре сказал: «Предстоящий проект амбиционный и очень важный. Мы счастливы быть сопричастными к этому делу, работать с узбекскими коллегами и конечно, совместно с нашими специалистами, мы будем помогать Фонду. В течение ближайшего полугодия мы определимся с окончательным списком экспонатов. Впереди 2,5 года научной и исследовательской работы. А последние полгода будут посвящены работе по публикациям. Мы планируем сделать каталог, который отразит важность выставки для всего мира. Мы считаем, что Узбекистан уникален. На его территории было огромное количество различных культур, которые развивались на Шелковом пути. Поэтому очень хочется показать это разнообразие культур всему миру, и я горд, что это произойдет именно в Лувре».
Активное участие в дискуссиях принимали и представители 12-ти учреждений культуры Узбекистана и Каракалпакстана. Среди них были: Самаркандский Государственный историко-архитектурный и художественный музей-заповедник; Музей истории Самарканда «Афросиаб»; Институт археологических исследований имени Я.Гулямова; Бухарский государственный художественно-архитектурный музей-заповедник; Термезский археологический музей; Институт искусствознания Академии Наук РУ; Государственный музей искусств; Музей Агентства по драгоценным металлам при Центральном банке РУ; Государственный исторический музей Узбекистана; Институт востоковедения имени Абу Райхана аль-Беруни; Музей священного Корана и Медресе «Муйи Муборак» при Управлении мусульман Узбекистана; Институт истории, археологии и этнографии Каракалпакского филиала Академии наук РУ.
С научными презентациями на конференции выступили:
- Рокко Ранте, археолог отдела Исламского искусства Музея Лувра и содиректор французско-узбекской археологической миссии в Бухаре. Презентация на тему: Реставрация экспонатов для подготовки к выставке «Цивилизации и культуры на Шёлковом пути».
- Паскаль Перинэль, начальник выставочного отдела Музея Лувра. Презентация на тему: Процесс транспортировки экспонатов на выставку в Музей Лувра: страхование, упаковка, транспортировка
- Мишель Миню, начальник отдела исследований Центра исследований и реставрации музеев Франции. Презентация на тему: Центр исследований и реставрации музеев Франции.
- Винцент Деталь, начальник мобильной лаборатории Центра исследований и реставрации музеев Франции. Презентация на тему: Мобильная лаборатория и лазерная спектроскопия – новый способ в изучении культурного наследия.