17 май куни Замонавий санъат марказида Creative Spark Британия Кенгашининг беш йиллик шерикчилик дастури доирасида “Электрон тижорат ва рақамли бизнес” мавзусида лекция бўлиб ўтди. Дастурнинг шериги сифатида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси иштирок этади.
Лекциянинг спикерлари сифатида қуйдагилар иштирок этдилар: Марк Робинсон, туризм бўйича дастурлар раҳбари, ва Клэр Симэн, Қиролича Маргарет Университети (Буюк Британия) профессори.
Лекциянинг асосий урғуси музейлар ва бошқа маданий институциялар қандай қилиб рақамли маконда фойда олишлари мумкинлигига қилинди.
- Маданият, санъат ва бизнес ўртасидаги ўзаро муносабатлар, кўпинча, мураккабдир. Санъатни тижоратлаштиришда ўз хавфлари ва ўз фойдаси бор. Санъат ва маданий мерос орқали пул топиш керакми ва умуман мумкинми? Балки бу давлатнинг мажбурияти бўлиши керакми?, - лекцияни бир хил маънога эга бўлмаган саволдан бошлади Марк Робинсон, ва учрашувнинг бошиданоқ иштирокчиларни очиқ суҳбатга тортди.
Марк Робинсон: «Ер аҳолисининг қарийб ярмиси интернетдан фойдаланади. Тадқиқотларга кўра, бу йили 3,3 триллион доллар электрон тижоратга сарфланар экан. Бугунги кунда ижтимоий тармоқларда ва интернет-маконида ҳозир бўлишнинг амалдаги ва сезиларли зарурлигини англаб етиш муҳимдир. Музей ҳақида ахборотни TripAdvisor каталогида жойлаштириш, ўз манзилини Google ва Apple Mapsларга қўшиш - булар ҳаммаси бепул, лекин катта натижага олиб келиши мумкин. Биз шаҳрингизнинг кўчаларида кўп сонли хорижий меҳмонларга кўзимиз тушди, аммо улар сизнинг музейларингизга ташриф буюришдими?
Масалан, Tate музейида ёққан асар нусхасига буюртма бериш ва уни чиройли багетга қўйиш мумкин. Бундай замонавий ёндашишлар музейларни ташриф буюрувчиларга янада яқинроқ қилади. Ташкилотлар эскича ҳолда қолишга ҳақли эмаслар. Ўзбекистон – муҳим сайёҳлик йўналиши ва уни чиройли қилиб тақдим қилиш лозим.
Дастур ҳақида:
Creative Spark – бу Буюк Британия ва лойиҳа иштирокчилари ҳисобланган мамлакатларнинг университетлари ва таълим муассасалари ўртасида Халқаро шерикчиликни ривожлантириш бўйича Британия Кенгашининг беш йиллик дастури. Шерикчлик креатив иқтисодиёт учун креатив тадбиркорлик кўникмаларини ривожлантириш соҳасида амалга оширилади. Лойиҳада Марказий Осиё (Қозоғистон, Ўзбекистон, Қирғизистон), Кавказ (Озарбайжон, Армения, Грузия) давлатлари ва Украина иштирок этадилар. Дастур олий таълимда ислоҳотларни қўллаб-қувватлашга ва муваффақиятли ишга жойлашиш кўникмаларини ривожлантиришга қаратилган ҳамда Буюк Британиянинг тажрибасидан фойдаланган ҳолда, таълим жараёни доирасида креатив тадбиркорлик кўникмаларини ривожлантиришда ўз ҳиссасини қўшади. Дастур 2018 йилга ишга туширилган ва лойиҳани амалга оширишнинг биринчи йили доирасида тўртта шерикчилик консорциуми ўрнатилган бўлиб, уларга 10 000 дан зиёд талабалар ва ёш тадбиркорлар жалб қилинган. #mycreativespark

On May 17, the Center for Contemporary Arts hosted the lecture “Electronic Commerce and Digital Business”, which was held as part of the Creative Spark’s five-year partnership program with the British Council. The program’s partner is the Art and Culture Development Foundation under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan.
The lecture speakers were: Mark Robinson, Program Manager for Tourism, and Claire Seaman, Professor from Queen Margaret University (United Kingdom).
The main focus of the lecture was on how museums and other cultural institutions can make a profit in a digital venue.
- The relationship between culture, art and business is often complex. The commercialization of art has its own risks and benefits. Is it necessary and can you make money on art and cultural heritage? Or should it be the responsibility of the state? - Mark Robinson began the lecture with this ambiguous question, inviting participants from the very beginning to an open dialogue.
Mark Robinson: «Nearly half of the world's population uses the Internet. According to research, 3.3 trillion dollars will be spent this year on e-commerce. Today it is very important to understand the real and tangible need for a presence in social networks and in the Internet space. Placing information about the museum in a TripAdvisor catalogue, adding your location to Google and Apple Maps is all free, but it can bring significant results. We saw a large number of foreign visitors to the streets of your city, but did they visit your museums?
«For example, in the Tate Museum, you can order a copy of your favorite work and adhere it onto a beautiful baguette. Corresponding modern approaches make museums closer to their visitors. Organizations cannot afford to be old-fashioned. Uzbekistan is an important tourist destination and should be beautifully presented».
About the program:
Creative Spark is a five-year program of the British Council for the development of international partnerships among universities and educational institutions of the United Kingdom and the countries participating in the project. The partnership is implemented to develop creative entrepreneurship skills for a creative economy. The project involves the countries of Central Asia (Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan), the South Caucasus (Azerbaijan, Armenia, Georgia) and Ukraine. The program aims to support reforms in higher education and the development of successful employment skills, moreover, the development of creative entrepreneurship skills as part of the educational process will be contributed by the program, employing the experience of United Kingdom. The program was launched in 2018 and during the first year of the project, four partnership consortia were established, involving more than 10,000 students and young entrepreneurs. #mycreativespark