Ўзбекистонда бешинчи Халқаро жазз фестивали 2019 йил 14-30 апрель кунлари бўлиб ўтади. Фестивал Халқаро жазз кунига бағишланган. Тадбир ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, Ўзбекистон Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси, Давлат филармонияси, "Илҳом"театри/Илҳом Жазз клуби, Тошкент шаҳар ҳокимлиги, "КIAgency" реклама агентлиги томонидан Франция, Исроил, Ҳиндистон, Индонезия, Венгрия, Туркия, Буюк Британия, Швейцария ва Чехия элчихоналари кўмагида ташкил этилди.
Ўзбекистонда Фестивал биринчи марта 2015 йилда бўлиб ўтган ва охирги олти йил ичида энг кутилган тадбирлардан бири бўлди. Бу йил фестивалда халқаро ва миллий жазз ижрочилари иштирок этади, шунингдек, маҳаллий ва хорижий мусиқачиларнинг концертлари, маҳорат сабоқлари ва ижодий учрашувлари ташкил этилади.
Австралияда эса бу йил Фестивал доирасида 190 дан ортиқ иштирокчи- мамлакатларни бирлаштиришни режалаштирган Халқаро юлдузлар концерти (All-StarGlobalConcert) бўлиб ўтади.

Пятый Международный фестиваль джаза в Узбекистане будет проходить с 14 по 30 апреля 2019 года. Фестиваль приурочен к празднованию Международного дня джаза. Организаторами мероприятия выступили: Представительство ЮНЕСКО, Фонд развития культуры и искусства при министерстве культуры Узбекистана, Государственная филармония, театр «Ильхом»/Ильхом Джаз клуб, Хокимият города Ташкента, рекламное агентство “КI Agency”, при поддержке и участии посольств: Франции, Израиля, Индии, Индонезии, Венгрии, Турции, Великобритании, Швейцарии и Чехии в Узбекистане.
В Узбекистане Фестиваль впервые прошел в 2015 году и за последние шесть лет стал одним из самых ожидаемых мероприятий. В этом году в Фестивале примут участие международные и национальные джазовые исполнители, а также будут организованы концерты, мастер-классы и творческие встречи местных и зарубежных музыкантов.
А в Австралии в этом году, в рамках Фестиваля состоится международный концерт звёзд (All-Star Global Concert), который обещает объединить более 190 стран-участников.