12 декабр куни Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан ташкил этилган "Янги Ипак йўлидаги санъат" халқаро кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтди. Кўргазма "Янги Ипак йўлидаги мовий контейнер" лойиҳаси доирасида амалга оширилди ва ўн кун давомида Ўзбекистон тасвирий санъат галереясида фаолият кўрсатди.
Ипак йўлида жойлашган мамлакат халқаро алоқа платформасига тез айланмоқда. Тошкент "Янги Ипак йўлидаги мовий контейнер" маданий-иқтисодий алмашинув лойиҳасининг биринчи бекати бўлди. Бу лойиҳанинг мақсади одамларни бирлаштиришдир. "Мовий контейнер" - бу Европани Хитой билан боғлайдиган маршрутлар бўйлаб мулоқот қилиш учун платформа.
"Янги Ипак йўлидаги санъат" халқаро кўргазмаси Ўзбекистон Республикаси туризмни ривожлантириш Давлат қўмитаси ҳамда санъат ва дизайн соҳасида немис-хитой маданий алмашинуви бирлашмаси (DCKD, Германия) Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Ўзбекистон Бадиий Академияси, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ва Ўзбекистон тасвирий санъат галереяси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Кўргазманинг расмий очилиш маросимида Германия Федератив Республикасининг Ўзбекистондаги элчиси Гунтер Оверфелд сўзга чиқди. У ўзи туғилган Дуйсбург шаҳрида бошланган лойиҳада иштирок этаётганидан хурсанд эканлигини айтди. У ўз нутқида шуни таъкидлади: "Ўзбекистон қадимий Ипак йўлининг марказида бўлиб, минг йиллар давомида Осиё ва Европа ўртасида савдо ва маданий алмашинувни амалга ошириб келмоқда. “Ғоя: бир поезд-бир йўл” мамлакатлар ўртасида алоқа ўрнатади ва шу билан Ипак йўлида жойлашган мамлакатларнинг иқтисодий ривожланиши ва маданий алмашинувини қўллаб-қувватлайди. Мен маданият ва санъатни алмашмасдан одамлар ўртасида тушуниш ва мулоқот қилиш мумкин эмаслигига ишонаман. Хитойнинг қадимги файласуфи Лу Сюнь: “Дунё фақат одамлар ўртасида чегара бўлмаса, мукаммал бўлади”,- деб таъкидлаган. Бундай ҳолда, фақат бир-бирига ғамхўрлик билдириш бўлар эди. Менимча, одамлар ўртасидаги чегараларни енгиб ўтишнинг энг яхши ва энг аниқ усули - бу санъат ва маданият йўлидир. Шунинг учун "Мовий контейнер" лойиҳаси доирасида ўтказиладиган барча кўргазмаларга катта муваффақият тилайман.”
Шунингдек, Санъат ва дизайн бўйича немис-хитой маданият алмашинуви ассоциацияси раиси Цзянь Го ҳам нутқ сўзлади:
“Ўзбекистон, Германия ва Хитой билан бир қаторда, лойиҳанинг энг муҳим уч давлати таркибидадир. Мамлакатингиз раҳбарияти зийрак бўлгани туфайли маданият соҳасига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Маданият орқали биз ҳамкорликнинг бошқа соҳаларида, яъни маданий алмашинув орқали ҳам иқтисодий алмашувларга келишишимиз тайин, бу эса, ўз ўрнида муҳим аҳамиятга эга. Шундай қилиб, биз Буюк ипак йўлининг моделига қайтамиз.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Азиз Абдухакимов ушбу ташаббусни қўллаб-қувватлади: "Ипак йўлининг аҳамияти беқиёс, замонавий Ўзбекистон ҳудудида яшовчи халқлар доимо мулоқотга очиқ эдилар. Бу маданий бойликка ва кўплаб савдо алоқаларига ёрдам берарди. Шу боис, мамлакатларимиз ўртасида чуқур маданий ва иқтисодий алоқаларни тиклаш ва ривожлантириш, Ипак йўлини тиклаш учун янги туртки яратиш орқали биз нафақат мамлакатимиз, балки барча лойиҳа иштирокчилари учун янги имкониятлар очмоқдамиз".
DCKD ва унинг ҳамкорлари 2018 йил июнь ойида Дуйсбург шаҳридаги очилиш маросимида бўлгани каби Ўзбекистонда ҳам худди шундай резонансни кутишмоқда. Унда 10 кун ичида кўргазмага 20.000 дан ортиқ меҳмонлар ташриф буюрган. Тошкентда Дуйсбургда бўлиб ўтган кўргазма элементлари ҳам намойиш этилади. Экспозийияда ЮНЕСКОнинг жаҳон мероси рўйхатига киритилган Дуньхуаннинг ғарбий-хитой қоятош расмлари, шунингдек, турли Хитой санъат академияларининг замонавий тушли расмлари тақдим этилган. Кўргазманинг бир қисми замонавий санъатга яъни фоторассомлар Корина Герц ва Ульрике Мёшель асарларига бағишланган. Экспозицияда таниқли рассом Катарина Зивердинг асарлари янги ҳисобланади. Ўзбекистондан замонавий рассомларнинг 60 та асари тақдим этилган.
Шунингдек, бир кун олдин бўлиб ўтган матбуот анжуманида иштирокчилар фикр алмашдилар ва яқин лойиҳаларни муҳокама қилдилар.
Улардан бири Дуньхуан академиясининг ижрочи директори доктор Жао Шеньлиан бўлиб, у ўз нутқида шундай деди: “Бизнинг университетимизда биз тарихий ёдгорликларни сақлаш бўйича мутахассисларни тарбиялаймиз ва бизни Ипак йўли мамлакатларидаги шунга ўҳшаш қадимги экспонатлар жуда қизиқтиради. Мисол учун, бизда Қирғизистон, Ҳиндистон мутахассислари таълим олишди. Шунинг учун биз ушбу минтақа мамлакатлари билан санъат йўналиши бўйича ҳамкорлик қилишга умид қиламиз. Маълумки, мамлакатингизнинг Самарқанд, Хива каби шаҳарларида кўплаб тарихий ёдгорликлар мавжуд. Айнан Дуньхуан ва Самарқанд Буюк Ипак йўлининг шаклланишида муҳим рол ўйнаган".
Тушликдан сўнг Ўзбекистон Бадиий Академияси Марказий кўргазмалар залида бўлиб ўтган "Янги Ипак йўлидаги санъат" мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси лойиҳалари менежери Шахноза Ишматова ҳам ўз маърузалари билан иштирок этди. У ўз нутқида жамғарманинг Ўзбекистон маданияти ва санъатини ривожлантиришдаги ролини таъкидлаб ўтди: “Бугунги кунда жамғарма томонидан мамлакатнинг маданий мероси ва салоҳиятини жаҳон миқёсида намойиш этиш бўйича қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Шунингдек, фонд 2019-2022-йилларда Германия, Хитой, Россия ва АҚШда бир қатор кўргазмалар ўтказиши режалаштирилган. Хусусан, Хитой миллий музейи (Пекин), тарихдан илгариги давр ва эрта тарих музейи (Берлин), "Гараж" замонавий санъат музейидаги ҳамкасблар билан бир неча кўргазма фаолияти режалаштирилган".
Маданий ва иқтисодий поезд "Мовий контейнер"нинг Германияга қайтишидан олдин, Остонада (Қозоғистон) ва Пекинда (Хитой) тўхтайди. Орқага қайтишда Пирей (Греция) шаҳрида тўхташ имконияти кўриб чиқилади. Кейинги йилда якуний тўхташ жойи Дюссельдорф бўлади. Барча йўналишлар бўйича Германиядан Хитойга ва орқа томонга учта контейнер Ўзбекистоннинг тасвир рекламаси билан безатилади.

Международная выставка «Искусство на Новом Шелковом пути»
12 декабря состоялось открытие международной выставки «Искусство на Новом Шелковом пути», одним из организаторов которой выступил Фонд развития культуры и искусства при Министерства культуры Республики Узбекистан. Выставка была реализована в рамках проекта «Синий контейнер на Новом Шёлковом пути» и действовала в течение десяти дней в Галерее изобразительного искусства Узбекистана.
Страна, расположенная на Шёлковом пути, стремительно превращается в международную коммуникационную платформу.  Ташкент стал первой остановкой проекта по культурно-экономическому обмену «Синий контейнер на Новом Шёлковом пути», целью которого является объединение людей. «Синий контейнер" - это платформа для диалога, вдоль маршрутов, соединяющих Европу с Китаем.
Организаторами Международной выставки «Искусство на Новом Шёлковом пути» выступили: Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма и Немецко-китайским объединением культурного обмена в сфере искусства и дизайна (DCKD, Германия) совместно с Министерством культуры Республики Узбекистан, Академией художеств Узбекистана, Фондом развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан и Галереей изобразительного искусства Узбекистана.
Во время официального открытия выставки с приветственной речью выступил Гюнтер Оверфельд, посол Федеративной Республики Германия в Республики Узбекистан. Он отметил, что рад принимать участие в проекте, старт которого прошел в его родном городе Дуйсбург. В своей речи, он отметил: «Узбекистан, находясь в центре древнего Шелкового пути, на протяжении тысячелетий выступает проводником торгового и культурного обмена между Азией и Европой. Идея: один поезд – один путь, устанавливает контакт между странами и тем самым благоприятствует экономическому развитию и культурному обмену стран, расположенных на Шелковом пути. Верю, что без обмена культурой и искусством невозможно наладить понимание и диалог между людьми. Древний философ Китая Лу Сюнь, как-то отметил, что мир был совершенен только при условии, если бы не было границ между людьми. В этом случае была бы только забота друг о друге. Самый лучший и ясный путь для преодоления границ между людьми, на мой взгляд, это путь искусства и культуры. Поэтому, желаю большого успеха всем выставкам, которые пройдут в рамках проекта «Синий контейнер».
Также, со своей речью выступил и Цзянь Го, председатель Ассоциации немецко-китайского культурного обмена по искусству и дизайну:
Узбекистан, наряду с Германией и Китаем, состоит в тройке наиболее значимых государств проекта. Благодаря чуткому руководству вашей страны, сфере культуры уделяется особое, повышенное внимание. Посредством культуры мы сможем достичь взаимопонимания и в других отраслях сотрудничества, то есть через культурный обмен прийти и к экономическому, что немаловажно. Вот мы и вернемся к модели Великого шелкового пути.
Азиз Абдухакимов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан поддержал эту инициативу: «Сложно переоценить значение Шелкового пути, а народы, проживавшие на территории современного Узбекистана, всегда были открыты к диалогу. Это содействовало культурному обогащению и многочисленным торговым контактам. Поэтому возрождая и развивая глубокие культурные и экономические связи между странами, создавая новый импульс для возрождения Шелкового пути, мы открываем новые возможности не только для нашей страны, но и для всех участников проекта».
DCKD и его партнёры в Узбекистане ожидают такого же резонанса, как на церемонии открытия в г. Дуйсбург в июне 2018г. Тогда за 10 дней выставку посетило более 20.000 посетителей. В Ташкенте также будут представлены элементы выставки, прошедшей в Дуйсбурге. В экспозиции представлены наскальная западно-китайская живопись Дуньхуана, которая числится в списке объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО, также, как и современная тушевая живопись различных китайских академий искусств. Часть выставки посвящена современному искусству: работы фотохудожников Корины Герц и Ульрике Мёшель. Новыми в экспозиции являются работы выдающейся художницы Катарины Зивердинг. От Узбекистана представлены 60 работ современных художников.
Также, во время пресс-конференции, которая состоялась накануне, участники делились мнениями и обсуждали ближайшие проекты.
Одним из них был и Доктор Жао Шеньлиан, исполнительный директор академии Дуньхуан, который в своей речи отметил: «В нашем университете мы воспитываем специалистов по сохранению исторических памятников и нам особенно интересны таковые из стран Шелкового пути. Например, у нас уже обучались специалисты из Киргизии, Индии. Поэтому мы надеемся на сотрудничество со странами этого региона по направлению искусств. Знаем, что во многих городах вашей страны, таких как Самарканд, Хива, есть множество исторических памятников. Именно Дуньхуан и Самарканд сыграли значимые роли в формировании Великого Шелкового пути».
После обеда состоялся форум в формате круглого стола на тему: «Искусство на Новом Шелковом пути», который прошел в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана.
Среди выступающих также со своим докладом вышла и Шахноза Ишматова, менеджер проектов Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан. В свое речи она отметила роль Фонда в развитии культуры и искусства Узбекистана: «На сегодняшний день Фондом проводится ряд мер по демонстрации культурного наследия и потенциала страны на мировой арене. Также Фондом запланировано в период 2019-2022 годы проведение ряда выставок в Германии, Китае, России и США. В частности, с коллегами из Национального музея Китая (Пекин), Музея доисторического периода и ранней истории (Берлин), Музея современного искусства «Гараж» запланировано проведение нескольких выставочных мероприятий».
Прежде чем культурно-экономический поезд «Синий контейнер» вернётся в Германию, он сделает остановки в Астане (Казахстан) и в Пекине (Китай). На обратном пути, рассматривается возможность остановки и в городе Пирее (Греция). Конечной остановкой в следующем году станет Дюссельдорф. По всему маршруту из Германии до Китая и обратно три контейнера будут украшены имиджевой рекламой Узбекистана.