Muddat: 2021-yil 15-sentyabr
“Zamonaviy arxitektura va tarixiy islom shahri: mavzular, muammolar, dolzarblik” mavzusi boʻyicha xalqaro anjuman
Anjuman masalalari
Yangi asrning kechroq kelishi tufayli Islom olamida oʻrta asr shaharlarining negizi boʻlgan madina, rabot va shahristonlar nafaqat shahar tuzilishini, balki an'anaviy shahar chetida yashaydigan jamoa boʻlib yashadigan aholi oʻrtasida boshqalarga qaraganda yaxshiroq saqlab qolgan. Modernizm me'morlari bu turar-joylar bilan oʻzaro aloqada bo'lishga harakat qilib, yangi turar-joylar va shahar shakllarini taklif qilishdi hamda shahriston va shaharsozlik mantigʻidan ilhom olishdi. Shunday qilib, taassurotlar o'zaro boʻlib, modernizm arxitekturasi Islom madaniyatida tarixiy shaharlarini oʻzgartirdi va ular modernizm arxitekturasining strategiyasi va shakllariga ta'sir koʻrsatdi.
Ularning oʻzaro ta'siri uchta kontekstda qurilgan: mustamlaka, postkolonial va sovet (ikkinchisi mustamlakachilik va postkolonializm yigʻindisi bilan chegaralanmagan, balki ularning elementlarini oʻz ichiga olgan). Har uchala holatda ham modernizm arxitekturasi, bir tomondan, oʻz tilining universalligini talab qilsa, ikkinchi tomondan, Gʻarb bo'lmagan jamiyat sharoitiga moslashishga va unga maxsus yondashuvlarni ishlab chiqishga intildi. Ushbu yondashuvlarni turli kontekstlarda solishtirish umumiy va mahalliy arxitektura tarixini yaxshiroq tushunishga yordam beradi.
Islom madaniyatining mintaqaviy modernizmlarini oʻzaro bog’liqlikda oʻrganish ham samaralidir, chunki 1950-1960-yillardan boshlab me'morlarning oʻzlari ham xuddi shunday iqlimiy va madaniy hududlardagi hamkasblarining ishi bilan qiziqishgan. Koʻrinib turibdiki, bu jarayon oʻzaro yoʻnaltirilgan edi: masalan, sovet va xususan, Markaziy Osiyo me'moriy matbuotida vaqti-vaqti bilan Magʻrib mamlakatlari, Eron, Afgʻoniston, Pokiston va Hindistonning me'moriy yangiliklari va Osiyo delegatsiyalari haqidagi materiallar chop etilardi, Afrika davlatlari esa tez-tez Toshkent va Oʻzbekistonning boshqa shaharlariga tashrif buyurar, bu shaharlar bir vaqtning oʻzida "Sovet Sharqi" vakolatxonalarining rasmiy koʻrgazmasiga aylanib borar edi. Anjuman doirasida biz ushbu kontekstlarning tarkibiy va epizodik aloqalarini batafsil ochib bermoqchimiz.
Bugungi kunda tarixiy meros bilan ishlashning modernizm tajribasi saboqlari masalasi ham keskin koʻtarilmoqda. Bu juda dolzarb boʻlib, chunki modernism arxitekturasining oʻzi tarixning bir qismi, uning namunalari esa tarixiy me'morchilik yodgorliklari sifatida tan olinmoqda. Bu darslardan olingan xulosalar hukumat va jamiyat bilan birgalikda rivojlanayotgan ijtimoiy loyihalar va kelajak haqidagi tasavvurlar bilan chambarchas bogʻliq. Tarixiy madina, rabot va shahristonlar qanday rivojlanadi? Jahon turizmiga yoki ichki evolyutsiyaga ustunlik beriladimi? XIX-asrdan buyon sharqshunos “optiklar tomonidan shifrlangan tarixiy markazlarning ko'rinishini qanday qilib erkinlashtirish mumkin? Tarixiy muhitdan foydalanishni butunlay tijoratlashtirishdan qanday qochish kerak?
Ushbu istiqbolli va tegishli masalalar doirasida biz arxitektura va shaharsozlik tarixchilari hamda nazariyotchi, me'mor, sotsiolog va faylasuflarni Magrib, Yaqin va Oʻrta Sharq, Markaziy va Janubi -Sharqiy Osiyo mamlakatlari materiallari boʻyicha ko'rsatilgan muammo bilan bogʻliq boʻlgan ma'ruza tezislarini bayon etishhga taklif qilamiz. Konseptual almashinuvni osonlashtirish uchun taqdimot mualliflaridan oʻz takliflarini quyidagi savollarning bir yoki bir nechtasi bilan bog'lashlarini soʻraymiz:
Modernizm arxitekturasi Islomning tarixiy shaharlariga nima berdi? Mahalliy jamoalar hayotini modernizatsiya qildimi? Mahalliy kontekstlarga olib kelgan modernizatsiyani qanday ta'riflash mumkin?
An'anaviy islomiy aholi punktlari modernizm arxitekturasiga nima berdi? Mahalliy kontekstlardan modernizmning qanday rejalashtirish, hajmiy va rasmiy echimlari kelib chiqqani? Modernist-me'morlar mintaqalashtirishning qanday ta'sirini boshidan kechirgan?
Islom mamlakatlarining tarixiy shaharlari bilan ishlaydigan zamonaviy me'morlar modernizm tajribasidan qanday saboq olishi mumkin? Bu tarixiy shaharlar va ularning modernizm merosi bilan bugun qanday ishlash mumkin?
Tashkilotchilar ushbu forumda ishtirok etishdan manfaatdor mutaxassislar – me'morchilik tarixchilari, me'morlar, sosiologlar va faylasuflarni mintaqaviy cheklovlarsiz 300 soʻzgacha boʻlgan tezislarni joriy yilning 15-sentyabrigacha info@acdf.uz elektron manziliga yuborishga taklif qiladi (boris@colba.net nusxasida va m.badalova@acdf.uz).
Tashkilotchilar 2021-yil 1-oktyabrga qadar anjuman dasturini e'lon qiladi.
Ma'ruzachilarni turar-joy bilan ta'minlash va sayohatlar uyushtirish bilan xarajatlat anjuman tashkilotchilari tomonidan qoplanadi.
Anjuman tillari: ingliz, frantsuz, rus, oʻzbek (ishtirokchilar va tinglovchilar uchun sinxron tarjima taqdim etiladi)

Международная конференция на тему Модернистская архитектура и исторический исламский город: темы, проблемы, актуальность.
OPEN CALL
Deadline: 10 сентября 2021
Место проведения: Ташкент, ССА+ acdfuz
Время: 27-30 октября 2021
В рамках публичной программы Национального павильона Республики Узбекистан на Венецианской биеннале архитектуры 2021.
Проблематика конференции
Возможно, в силу более позднего прихода Нового времени ядра средневековых городов исламского мира (ИМ) – медины, рабаты, шахристаны – лучше других сохранили не только свою градостроительную структуру, но и специфический тип социальных связей между жителями, жившими сообществами в черте традиционных городских кварталов. С этими поселениями пытались взаимодействовать архитекторы-модернисты, предлагая новые типы жилья и городских кварталов и черпая в вернакулярных приемах и градостроительной логике источники вдохновенья. Таким образом, влияния были обоюдными: модернистская архитектура видоизменяла исторические города ИМ, а те влияли на стратегии и формы модернистской архитектуры.
Их взаимодействие выстраивалось в трех контекстах: колониальном, постколониальном и советском (последний не сводился к сумме колониальности и постколониальности, но содержал их элементы). Во всех трех случаях модернистская архитектура, с одной стороны, настаивала на универсальности своего языка, и, с другой, стремилась адаптироваться к условиям незападного общества и выработать особые подходы к нему. Сопоставление этих подходов в разных контекстах может способствовать лучшему пониманию общей и локальных архитектурных историй.
Перекрестное изучение региональных модернизмов ИМ продуктивно также и потому, что уже с 1950-х-1960-х годов сами архитекторы активно интересовались работой своих коллег в схожих климатических и культурных зонах. Судя по всему, этот процесс был взаимонаправленным: так, советская и, в частности, среднеазиатская архитектурная пресса время от времени публиковала материалы об архитектурных новинках стран Магриба, Ирана, Афганистана, Пакистана и Индии, а делегации из азиатских и африканских стран нередко бывали в Ташкенте и других узбекистанских городах, ставших официальной витриной репрезентаций «советского Востока». В рамках конференции нам хотелось бы детальнее выявить структурные и эпизодические связи этих контекстов.
Сегодня также встает ребром вопрос об уроках модернистского опыта работы с историческим наследием. Это особенно актуально потому, что сама модернистская архитектура повсеместно осознается как часть истории, а ее образцы – как памятники исторической архитектуры. Выводы, вытекающие из этих уроков, тесно увязаны с социальными проектами и образами будущего, которые эволюционируют вместе с властью и обществом. Как будут развиваться исторические медины/рабаты/шахристаны? Будет ли дан приоритет глобальному туризму или внутренней эволюции? Каким образом деколонизировать взгляд на исторические центры, с XIX века закодированный ориенталистскими оптиками? Каким образом избежать тотальной коммерциализации использования исторической среды?
В рамках этих перспектив мы предлагаем историкам и теоретикам архитектуры и градостроительства, архитекторам, социологам и философам сформулировать тезисы докладов, которые соотносились бы с заявленной проблемой на материале стран Магриба, Ближнего и Среднего Востока, Центральной и Юго-Восточной Азии. Чтобы облегчить концептуальный обмен, мы просили бы авторов презентаций соотнести их предложения с каким-то или какими-то из следующих сюжетов:
Что модернистская архитектура дала историческим городам ислама? Модернизировала ли она жизнь локальных сообществ? Как можно описать модернизацию, привнесенную ею в локальные контексты?
Что традиционные исламские поселения дали модернистской архитектуре? Какие планировочные, объемные и формальные решения модернизма вытекали из локальных контекстов? Какие влияния других регионализмов испытывали архитекторы-модернисты, работавшие в различных частях ИМ?
Какие уроки могут вынести из модернистского опыта современные архитекторы, проектирующие для исторических городов исламских стран? Как работать с этими историческими городами и их модернистским наследием сегодня?
Организаторы предлагают специалистам, заинтересованным принять участие в данном форуме – историкам архитектуры, архитекторам, социологам, философам, без региональных ограничений, – прислать тезисы докладов в объеме до 300 слов на адрес info@acdf.uz (в копии boris@colba.net и m.badalova@acdf.uz)  до 15 сентября. Организаторы объявят программу конференции до 1 октября. Дорога и размещение докладчиков будут оплачиваться организаторами конференции.
Языки проведения конференции: английский, французский, русский, узбекский (для участников и слушателей будет обеспечен параллельный перевод)