2019 йил 14 апрел – 25 май кунлари
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ва “Гараж”Замонавий санъатлар музейи Тошкентдаги Замонавий санъатлар марказининг очилиш маросими доирасида GarageScreenFilmFestivalкинофестивалини ўтказади. Фестивал дастурига 14 апрелдан 25 майга қадар Замонавий санъатлар марказида томошабинларга тақдим этиладиган бешта бадиий филм ҳам киритилган.
Филм намойишлари дастури 2012 йилда “Гараж” музейи томонидан ташкил этилган бўлиб, ўша вақтдан бери музей жамоаси томонидан тайёрланган янги суратга олинган ва фестиваллар дастурида тақдим этилган кинематография классикларининг асарларини кенг томошабинларга тақдим этишни ўз ичига олади. 2018 йилда музей турли минтақавий ва хорижий маданият муассасалари билан ҳамкорликни ривожлантириш ва замонавий маданият ҳақида эркин маълумот олиш имконятини яратиш мақсадида ўзининг биринчи GarageScreenFilmFestival деб номланган кинофестивалини ўтказган эди. Бу сафар танлаб олинган ва Замонавий санъатлар маркаида томошабинларга тақдим этиладиган 5та бадиий филм замонавий санъатлар арбоблари ва таниқли рассомларнинг ижодий ҳаёти, шунингдек турли бадиий амалиётларга тегишли филмлар ҳақида маълумот беради.
Дастурда- “Ғариб одамлар. Кабаковлар”- деб номланган ва Москвада ривож топган концептуализм арбоблари- Илья ва Эмилия Кабаковлар ҳақида ҳикоя қиладиган, Антон Желновнинг ҳужжатли филми; томошабинларни 1970-80 йиллардаги Нью-Йоркнинг бадиий муҳитига шўнғдирувчи Сара Драйвернинг “Баския: Ҳақиқатнинг кўриниши” деб номланган филми; Хизер Ленцнинг энг машҳур замонавий рассомлардан бири Кусаманинг ижодига бағишланган “Кусама: Бепоён дунёлар” ҳикояси; бош ролда Кейт Бланшет билан Юлиан Розефельдтнинг “Манифесто” фестивал блокбастери; шунингдек 2011 йилда Нью –Йоркда Соломон Р.Гуггенхейм музейида бўлиб ўтган таниқли рассом Маурицио Каттелананинг “Ҳаммаси” деб номланган ретроспектив кўргазмасининг тайёрланишига бағишланган ҳужжатли филми жой олади.
«Баския: Ҳақиқатнинг кўриниши»
Танқили рассом Жан-Мишель Баския ҳаетига бағишланган ва 1970-1980 йиллардаги “чигал” шаҳар Нью-Йоркдаги суғурта пулларини тўплаш мақсадида ёнғинлар уюштириш каби исёнкорлик руҳини етказишга уринган филм.
Ёш, ҳануз ҳаётда ўз ўрнини топа олмаган Баския ҳеч кими йўқ, бошпанасиз бир рассом бўлиб, унинг ҳаети домий хавф остида. Архивдан топилган видеофилмлар ва расмлардан ва Баскияни таниган замондошларнинг маълумотларидан Жим Жармушнинг турмуш ўртоғи ва сафдоши Сара Драйвер томонидан яратилган ушбу филм томошабинни шу йилларнинг муҳитига шўнғдиради: богема учун ташкил этилган дабдабали кечалар, бирнчи кенг миқёсда тарқалиб борган хип-хопчиларнинг йиғилишлари ва Квинк ва Бронкс поезд вагонларининг граффити расмлари. Жан –Мишель- ушбу кечаларнинг доимий ишқибози, SAMO (Same Old Shit “Шу аҳлатнинг ўзи”) тэгини қўлланиб, Нью-Йорк кўчаларини расмлари билан тамғаловчи стрит-артист ва меломан- унинг биродару-оғайнилари ва яқинларининг ҳикоялари туфайли экранда жонланади.
«Баския: Ҳақиқтанинг кўриниши»
Режиссер Сара Драйвер
США, 2018. 78 мин. 16+
«Кусама. Бепоён дунёлар» кинонамойиши
Яеи Кусама ижодини асрнинг чорак қисми давомида ўрганиб келаётган санъаткор Хизер Ленц ўзи маъқуллаган ва унга ғар қандай ёрдамини аямаган машҳур Японияли рассомнинг портретини “Кусама: Бепоён дунёлар” филмида намойиш этади.
Болалкидан галлюцинациялар туфайли азоб чеккан Кусама исмли қизча дунёни нақшлар шаклида кўради ва унинг бу кўриши нуқталар ва чизиқчалар шаклида унинг кўплаб асарларида ўз аксини топади. Рассом ўзини бепоён коинотдаги бир нуқта деб ҳисоблайди, ва ўзининг асосий вазифаси деб оламни санъат орқали ўзгартиришни билади ва шаҳсий дунёқараш тажрибасини санъат орақали акс эттиради. Айнан ушбу Кусаманинг шахсий ҳаети ва ижтимоий онгнинг эволюцияси орасидаги боғланиш орқали “Бепоён дунелар” намойиш этилади.
Рассомнинг ёшлиги патриархал Японияда ўтади, санъат соҳасидаги биринчи қадамларни асосан АҚШнинг 60-чи йиллар эркак арт-муҳитига қарашли бадиий йўналишда ташлайди. Унинг аёллар ва ЛГБТ-жамоатчилигини қўлаб-қувватлашга қаратилган оммавий намойишлари унга жанжалкаш номини қозонтирди, 1980 йилларда эса Кусама деярли тамоман унутилди.Бироқ, ретроспективалар ва Венеция биенналесида қатнашуви туфайли унинг асарлари дунёга танилди ва у жаҳондаги машҳур рассомлар қаторига киритилди, чизган расмлри рекордли нарҳларда сотила бошлади.
Ушбу филм — Sundance (2018) кинофестивалининг танлов дастурида иштирок этган ва TIFF (2018) фестивалинингқатнашувчиси бўлган.
«Кусама. Бепоён дунёлар»
Режиссер ХизерЛенц
АҚШ, 2018. 78 дақ. 16+
«Ғариб одамлар. Кабаковлар»
Илья Кабаковнинг 85 йиллик юбилейига тайёрланган “Гараж” Замонавий санъат музейининг ҳужжатли филми рус замонавий санъат классиклари, 10 йил муқаддам ретроспектив кўргазмаларни ташкил этишдан Музей тарихига асос солган Илья ва Эмилия Кабаковларнинг ҳаёти ва ижодига бағишланади.
“Ғариб одамлар”да Илья Кабаков ижодининг бошланиши- унинг дунёқараши ва рассом сифатида шаклланишида катта рол ўйнаган онасининг фожиали тақдири ҳақида ҳикоя қилади. Ўзининг муаллифлик ва турмуш ўртоғи Эмилия билан биргаликда Собиқ Иттифоқ давридаги норасмий санъатлар ва Москвада концептуализмнинг пайдо бўлиши, оиланинг доимий хавф остида Европага ва АҚШга кўчиб кетиши ва “30 йиллик кўргазма очлигидан” кейинги ( Кабаков Совет Иттифоқида кўргазмалар ўтказишга ҳеч қачон рози бўлмаган) жаҳон миқёсида эътирофга сазовор бўлиб кетиши ҳақида ҳикоя этадилар: бугунги кунда унинг асарлари дунёнинг етакчи музейлари ҳисобланган МОМА (НЬЮ-Йорк) Замонавий санъат музейи, Жорж Помпиду маркази- замонавий миллий санъатлар музейи 9Париж) ва Гамбург Кунстхалле каби музейларнинг коллекцияларига киритилган.
Филм 2017-2018 йилларда рассомларнинг Лонг-Айленд (АҚШ)ДАГИ УЙИДА ВА Санкт –Петербургда суртга олинган. Филмда, шунингдек, илгари намойиш этилмаган оилавий фотосуратлар ва видеоматериаллар, “Гараж” музейи Архивидан олинган ҳужжатлардан фойдаланилган. Филм муаллифи Николай Картозия билан “Бродский ва шоир” ва “Саша Соколов. Сўнгги рус ёзувчиси.” номли ҳужжатли филмларни яратган журналист ва телебошловчи Антон Желнов. Последний русский писатель».
« Ғариб одамлар. Кабаковлар»
Режиссер Антон Желнов
Россия, 2018. 101 дақ.16+
«Каттелан. Кетдим, яқинда қайтаман» кинонамойиши
Филмнинг марказида- 2011 йилда Нью- Йоркдаги Соломон Р.Гуггенхайм музейида рассом Маурицио Каттеланнинг ретроспектив кўргазмасига тайёргарлик тасвирланади.
Маурицио Каттелан ўзининг бир ҳил маънода қабул қилиниши мумкин бўлмаган инсталляциялари билан танилган бўлиб, уларнинг ичида ҳам муаллиф ёзувчилар ҳам таблоидлар саҳифаларида қизғин баҳс-мунозараларга сабабчи бўлган метеорит урган Рим Папасининг (“Тўққизинчи соат”, 1999), ва тиз чўкиб сажда қилаётган Адольф Гитлернинг (“Ўша”, 2001) ҳайкаллари.
Филм иштирокчилари орасида- рассомнинг қариндошлари, собиқ умр йўлдошлари, арт-танқидчилар, галеристлар ва кураторлар, жумладан Нью-Йорк Янги музейининг бадиий директори, Каттеланнинг биринчи шахсий кўргазмасидан олинган бўлиб, ушбу кўргазмага муаллиф бирор-бир асар тайёпрламаганлиги туфайли , галерея эшигини қулфлаб унга “Кетдим, яқинда қайтаман” деб ёзиб кетган.
Филм — «Трайбек» (Нью-Йорк, 2016) фестивалининг ва Копенгаген халқаро ҳужжатли филмлар фестивалининг CPH:DOX (2017) иштирокчиси.
«Каттелан. Кеттин, яқинда қайтаман»
Режиссер Мора Аксельрод
АҚШ, 2016. 95 дақ.18+
«Манифесто» кинонамойиши
Кейт Бланшет иштирокида, унинг томонидан ўқилган XX асрнинг асосий бадиий манифестларидан иборат бўлган ва 13та эпизоддан ташкил топган ажойиб коллаж.
Клас Ольденбург, Ивонн Райнер, Казимир Малевич, Андреа Бретн, Сол Левитт, Жим Жармуш, Ларс фон Триер ва бошқа рассомлар, меъмор-архитекторлар, раққосалар ва кинематографистларнинг дастурий матнлари ўқилган ва уларнинг замон, санъат ва қуршаб турган оламни англаш дунёқарашини акс эттирган манифестлар бўлиб, улар турли кўргазмаларда, оилавий дастурхон устидаги учрашувларда ва аҳлатхоналарда, мактаб синф хоналарида ва панклар йиғилишларида ўйналган саҳналардан иборат.
«Манифесто» — бу Юлиан Розефельдтнинг шу номдаги видеоинсталляциясининг тўлиқ метражли тўлиқ метражли киноверсияси бўлиб, унда у: актерлик импровизация ва икки марта “Оскар” ғолиби бўлган бадиий авангардизм асарининг ёзма матни каби икки қарама-қаршиликни бир бири билан тўқнаштиради.
«Манифесто» филмининг дунё премьераси Sundance (2017) фестивалида бўлиб ўтган.
«Манифесто»
Режиссер Юлиан Розефельдт
Австралия, Германия, 2016. 95 дақ.16+
Оммавий кинонамойишларга кириш Замонавий санъатлар марказининг https://forms.gle/nNBtgZhayFfh7QUZ9 веб- сайтида олдиндан рўйхатдан ўтиш шарти билан бепул амалга оширилади.

Кинофестиваль Музея современного искусства «Гараж» Garage Screen Film Festival
Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан и Музей современного искусства «Гараж» проведут кинофестиваль Garage Screen Film Festival в рамках предоткрытия Центра современного искусства в Ташкенте. В программу фестиваля вошло пять лент, которые будут представлены широкой аудитории на площадке Центра современного искусства с 14 апреля по 25 мая.
Программа кинопоказов была основана Музеем «Гараж» в 2012 году и с тех пор команда Музея отбирает знаковые новинки, фестивальные премьеры и работы классиков кинематографа для представления широкой аудитории. В 2018-м Музей провел первый фестиваль Garage Screen Film Festival, призванный развивать сотрудничество с различными региональными и зарубежными культурными институциями и создавать свободный доступ к знаниям о современной культуре всем желающим. Отобранные пять лент, которые будут представлены в Центре современного искусства, расскажут зрителям о жизни выдающихся художников и деятелей современного искусства, а также фильмы о разных художественных практиках.
В программе — «Бедные люди. Кабаковы» — документальный портрет ключевых фигур московского концептуализма — Ильи и Эмилии Кабаковых, созданный Антоном Желновым; «Баския: взрыв реальности» — картина Сары Драйвер, погружающая зрителя в нью-йоркскую художественную среду 1970–1980-х; «Кусама. Бесконечные миры» — рассказ Хизер Ленц о «галактике» одной из самых известных современных художниц; фестивальный блокбастер Юлиана Розефельдта «Манифесто» с Кейт Бланшетт в главной роли; а также — «Каттелан. Ушел, скоро буду» — документальная картина о подготовке ретроспективной выставки известного художника Маурицио Каттелана «Всё» в Музее Соломона Р. Гуггенхайма в Нью-Йорке в 2011 году.
Кинопоказ «Баския: Взрыв реальности»
Жизнеописание художника Жан-Мишеля Баския в юности и одновременно портрет Нью-Йорка рубежа 1970–1980-х — бунтарского «непричесанного» города, в котором пустые дома поджигали для сбора страховых денег.
Молодой неприкаянный Баския выглядел как еще один бесприютный художник, с которым может произойти все что угодно. Составленный из архивных съемок и интервью с современниками Баския фильм Сары Драйвер — супруги и соратницы Джима Джармуша — погружает зрителя в атмосферу тех лет: богемные вечеринки, первые масштабные хип-хоп-тусовки и расписанные граффити поезда в Квинсе и Бронксе. Жан-Мишель — гость каждой вечеринки, стрит-артист, маркирующий нью-йоркские дома тэгом SAMO (Same Old Shit, «То же дерьмо»), и меломан — оживает на экране благодаря рассказам его друзей и близких.
«Баския: взрыв реальности»
Режиссер Сара Драйвер
США, 2018. 78 мин. 16+
Кинопоказ «Кусама. Бесконечные миры»
Искусствовед, изучающая творчество Яеи Кусамы уже четверть века, Хизер Ленц дебютировала в кино с фильмом «Кусама. Бесконечные миры» — портретом прославленной японки, который одобрила и поддержала сама художница.
С детства страдающая галлюцинациями Кусама видит мир как повторяющийся узор, что и отразилось в большинстве ее работ, состоящих из точек и прочих паттернов. Себя художница тоже воспринимает как точку в бесконечной вселенной, а главную задачу видит в отражении личного опыта и попытке преобразить общество через искусство. Именно эту связь между биографией Кусамы и эволюцией социального сознания демонстрируют «Бесконечные миры».
Юность художницы прошла в патриархальной Японии, а первые художественные шаги ей пришлось делать в преимущественно мужском арт-мире США 1960-х. Ее публичные акции в поддержку женщин и ЛГБТ-сообщества создали ей репутацию скандалистки, а в 1980-е Кусаму практически забыли. Однако после череды ретроспектив и участия в Венецианской биеннале она обрела статус художницы с мировым именем, чьи работы продаются за рекордные деньги.
Фильм — участник конкурсной программы кинофестиваля Sundance (2018), участник кинофестиваля TIFF (2018).
«Кусама. Бесконечные миры»
Режиссер Хизер Ленц
Кинопоказ «Бедные люди. Кабаковы»
К 85-летию Ильи Кабакова Музей современного искусства «Гараж» подготовил документальную ленту, посвященную жизни и творчеству классиков российского современного искусства Ильи и Эмилии Кабаковых, с ретроспективной выставки которых началась история Музея 10 лет назад.
В «Бедных людях» Илья Кабаков рассказывает об истоках своего творчества — трагической судьбе матери, которая повлияла на мировоззрение и последующее становление художника. Вместе с женой и соавтором Эмилией он рассуждает о неофициальном искусстве в СССР и появлении московского концептуализма, о своей эмиграции в Европу и США и о том, как после «30-летнего выставочного голода» (в Советском Союзе Кабаков отказывался публично выставляться) он получил всемирное признание: сегодня его произведения входят в собрания ведущих музеев мира, в том числе Музея современного искусства MOMA (Нью-Йорк), Национального музея современного искусства — Центра Жоржа Помпиду (Париж) и Кунстхалле Гамбурга.
Съемки фильма проходили в 2017–2018 годах в доме художников на Лонг-Айленде (CША) и в Санкт-Петербурге. В фильме также использованы ранее не публиковавшиеся семейные фото- и видеоматериалы и документы из Архива Музея «Гараж». Автором фильма стал журналист и телеведущий Антон Желнов, создавший вместе с Николаем Картозией документальные ленты «Бродский не поэт» и «Саша Соколов. Последний русский писатель».
«Бедные люди. Кабаковы»
Режиссер Антон Желнов
Россия, 2018. 101 мин.16+
Кинопоказ «Каттелан. Ушел, скоро буду»
В центре внимания фильма — подготовка ретроспективной выставки известного художника Маурицио Каттелана «Всё» в Музее Соломона Р. Гуггенхайма в Нью-Йорке в 2011 году.
Маурицио Каттелан известен своими неоднозначными инсталляциями, среди которых скульптура Папы Римского, пораженного метеоритом («Девятый час», 1999), и уменьшенная фигура коленопреклоненного Адольфа Гитлера («Он», 2001), которые часто становились предметом бурных обсуждений как в профессиональной среде, так и на страницах таблоидов. Среди участников фильма — родственники художника, его бывшие подруги, арт-критики, галеристы и кураторы, в том числе художественный директор Нового музея в Нью-Йорке Массимилиано Джони, близкий друг Каттелана и участник многих артистических авантюр. Название фильма отсылает к первой персональной выставке Каттелана, который не сумел придумать для нее ни одной работы и поэтому просто-напросто закрыл галерею, повесив на нее табличку «Ушел, скоро буду».
Фильм — участник фестиваля «Трайбека» (Нью-Йорк, 2016) и Копенгагенского международного фестиваля документального кино CPH:DOX (2017).
«Каттелан. Ушел, скоро буду»
Режиссер Мора Аксельрод
США, 2016. 95 мин.18+
Кинопоказ «Манифесто»
Остроумный коллаж из 13 эпизодов, разыгранных Кейт Бланшет, в которых она читает главные художественные манифесты XX века, преображаясь в разных персонажей.
Вернисаж и похороны, семейный ужин и свалка, школьный класс и панк-вечеринка становятся местами, где разыгрываются программные тексты Класа Ольденбурга, Ивонн Райнер, Казимира Малевича, Андре Бретона, Сола Левитта, Джима Джармуша, Ларса фон Триера и других художников, архитекторов, танцовщиков и кинематографистов, выразивших свое понимание времени, искусства и окружающего мира в манифестах.
«Манифесто» — это полнометражная киноверсия одноименной многоканальной видеоинсталляции Юлиана Розефельдта, в которой он сталкивает противоположности: актерскую импровизацию и письменный текст, двукратную обладательницу премии «Оскар» и произведения художественного авангарда.
Мировая премьера киноверсии «Манифесто» состоялась на фестивале Sundance (2017).
«Манифесто»
Режиссер Юлиан Розефельдт
Австралия, Германия, 2016. 95 мин. 16+
Вход на кинопоказы бесплатный, по предварительной регистрации на сайте Центра современного искусства www.ccat.oz и по ссылке: здесь