Subtitr va ovozli tarjimon ishtirokidagi ovozsiz videolavha Davlat amaliy muzeyining "Mehmonxona" markaziy zali bilan tanishtiradi. Zal musulmonlar masjidi singari qurilgan; buni uning kvadrat shaklidagi qurilmasi aniqlab beradi. Markaziy zalning devorlari doimiy ravishda bezakli ganch o'ymakorligi bilan bezatilgan bo'lib, ular fon ranglari bilan bo'yalgan. Shiftga rasm "kundal" texnikasi yordamida tushirilgan, unda naqsh asal yoki pekmez bilan yog'och yuzaga yopishtirilgan oltin bargning ingichka barglari bilan yaratilgan.
Zalning markazida favvora mavjud. Dastlab u yog'ochdan qilingan bo'lib, ammo vaqt o'tishi bilan jiddiy zarar ko'rganligi sababli, 1970 yilda qayta tiklash paytida marmar bilan qayta ishlangan. Shu bilan birga, favvoraga paxta qutisi O'zbekiston Respublikasining ramzi sifatida qo'shildi. Favvora shiftning markaziy qismining aksi bo'lib, stalaktitlar zinapoyalarda taqlid qilgan.
Eshiklar ustidagi yozuvlar sharq shoirlari va mutafakkirlaridan birining fors tilida arab yozuvi yordamida ijro etilgan iborasi bo'lib, sodda tarjimada quyidagicha o'qiladi: birinchi qismi - "Dunyo ikki eshikli karvonsaroyga o'xshaydi, ularning biridan kiriladi, boshqasidan esa chiqiladi". Ikkinchi qismi : "Va kun sayin ushbu karvonsaroyda yangi mehmonlar ko'paymoqda".

Видео без звука с субтитрами и участием переводчика жестового языка знакомит с центральным залом Государственного прикладного музея - «Мехмонхона». Зал построен по типу мусульманской мечети; об этом говорит его квадратная форма. Стены Центрального зала украшает сплошная орнаментальная резьба по ганчу с подцветкой фона темперными красками. Роспись потолка выполнена в технике «кундаль», узор в которой создаётся тонкими листочками сусального золота, наклеенного на деревянную поверхность с помощью мёда или патоки.
В центре зала находится фонтан. Изначально он был сделан из дерева, но из-за сильных повреждений в течении времени, он был облицован мрамором во время реставрации в 1970 году. Тогда же на фонтан была добавлена хлопковая коробочка, как символ Республики Узбекистан. Фонтан являлся отражением центральной части потолка, ступенями имитируя сталактиты.
Надписи над дверьми - это изречение одного из восточных поэтов и мыслителей на персидском языке, выполненное арабским шрифтом, в простом переводе звучит так: первая часть - «Мир похож на караван-сарай с двумя дверьми, в одну из них входят, в другую выходят». Вторая часть: «И каждый день в этом караван-сарае все новые и новые гости».