2018 йил 9 октябрь куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Францияга давлат ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ва Лувр музейи ўртасида ўзаро келишув ҳамда ҳамкорлик тўғрисида Меморандум имзоланди. Ҳужжатни Ўзбекистон томонидан Фонднинг ижрочи директори ўринбосари Гаяне Умерова, Франция томонидан Лувр директори Жан – Люк Мартинес имзоладилар.
Меморандумга кўра, томонлар қуйидаги йўналишларда барча саъй-ҳаракатларни амалга оширишга мажбурдирлар:
- санъат ва маданият тарихи, музейшунослик, маданий ва тарихий объект ва музей бойликларини реставрация қилиш ва консервация қилиш соҳасида илмий-тадқиқот ҳамкорлик қилиш;
- Лувр музейи томонидан Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Яҳё Ғуломов номидаги археологик тадқиқотлар институти билан ҳамкорликда олиб борилаётган Бухорода француз археологик экспедицияси қазиш натижаларини тарқатиш;
- мутахассислар алмашинуви ва илмий ва музей ходимларининг кадрларини тайёрлаш, уларга илғор технологияларини ва сақлаш, реставрация амалиёти, шунингдек, музей ишини ташкил этишнинг замонавий усулларини ўргатиш.
Бундан ташқари, Меморандум 2021 йилнинг кузида Лувр музейида Ўзбекистоннинг маданий меросига бағишланган кенг кўламли "Буюк ипак йўлидаги цивилизация ва маданият" номли кўргазмасини ўтказишни назарда тутади.
Кўргазма Ўзбекистоннинг тарихий, маданий, сиёсий ва диний мазмундаги "Ипак йўли" харитасида тутган ўрни ва аҳамиятини кўрсатиш, Ўзбекистоннинг бой тарихи ва замонавий шахсини, мамлакатни тушуниш ва унинг тарихи, маданияти, анъаналарини баҳолаш имконини беради.
Кўргазмада мамлакат чегараларидан чиқмаган музей хазиналари намойиш этилади. Шу билан бирга, ушбу фанлар қадимий дунёнинг муҳим чорраҳаси сифатида савдо ва маданий алоқалар ҳамда замонавий Ўзбекистоннинг географик жойлашувининг аҳамиятини намойиш этади.
Ушбу Меморандумнинг имзоланиши Фонднинг халқаро ва давлатлараро маданий алоқаларини кенгайтириш, маданият ва санъат соҳасидаги халқаро маданий ташкилотлар ва хайрия жамғармалари билан ҳамкорликни ривожлантириш учун шароит яратади.

Фонд развития культуры и искусства и Музей Лувра подписали меморандум
9 октября 2018 года, в рамках государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева во Францию, состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании и сотрудничестве между Фондом развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан и Музеем Лувра. С узбекской стороны документ подписала заместитель исполнительного директора Фонда Гаянэ Умерова, с французской стороны – директор Лувра Жан-Люк Мартинес.
Согласно меморандуму, стороны обязуются приложить все усилия по следующим направлениям:
- научно-исследовательское сотрудничество в области истории искусства и культуры, музееведения, реставрации и консервации культурных и исторических объектов и музейных ценностей;
- распространение результатов раскопок французской археологической экспедиции в Бухаре, проводимой музеем Лувр совместно с Институтом археологических исследований имени Яхъё Гулямова Академии наук Республики Узбекистан;
- обмен специалистами и подготовка кадров научных и музейных сотрудников, обучение их передовым технологиям и практике сохранения, реставрации, а также современным методам организации музейного дела.
Кроме того, Меморандум предусматривает проведение масштабной выставки, посвящённой̆ культурному наследию Узбекистана «Цивилизации и культуры на Великом шелковом пути» осенью 2021 года в Музее Лувра.
Выставка позволит показать роль и значение Узбекистана на карте «Шелкового пути» в более широком историческом, культурном, политическом и религиозном контексте, откроет богатую историю и современную идентичность Узбекистана, понимание страны и оценку ее истории, культуры, традиций.
На выставке будут представлены музейные сокровища, ранее не покидавшие пределов страны. Собранные вместе, эти предметы продемонстрируют торговые и культурные связи и значимость географического месторасположения современного Узбекистана, как важного перекрестка древнего мира.
Подписание данного Меморандума также создаст условия для расширения международных и межгосударственных культурных связей̆ Фонда, развития сотрудничества с международными культурными организациями и благотворительными фондами в сфере культуры и искусства.