2018 йил 16 октябрь куни Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси стипендиатларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Талабаларга фахрий дипломлар жамғарма вакиллари томонидан топширилди.
- Маданият соҳасидаги кадрлар сиёсати масаласи бугунги кунда ҳам долзарбдир. Кўплаб устувор йўналишлар қайта кўриб чиқилди, муҳим вазифалар белгиланди. Уларнинг қарорлари билимли, малакали ва мамлакатнинг маданий сиёсатининг янги тафаккурига йўналтирилган мутахассисларсиз амалга оширилмайди. Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан ажратилган грантлар иқтидорли ёшларимизнинг ижодий салоҳиятини янада тўлиқ очиб беришга мўлжалланган. Умид қиламанки, грант маданият ва санъат соҳасидаги ижодий режаларингиз ва лойиҳаларингизни амалга оширишга йўл очади, мамлакатимиз сизнинг тимсолингизда кучли кадрлар заҳирасига эга бўлади, - деди Тимур Камалов.
Фонднинг стипендия дастури танловида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги тизимига кирувчи олий ўқув юртларининг бакалавриат ва магистратура талабалари иштирок этдилар. Танловнинг икки босқичи натижалари бўйича 10 нафар стипендия дастури ғолиблари аниқланди. Дастур ғолибларига бир ўқув йилидаги шартнома миқдорида грант берилади.
Мадина Бадалова стипендиатларга мурожаат қилиб: "Маданият ва санъат соҳасида таълим соҳасини ривожлантириш Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси фаолиятининг устувор йўналишларидан биридир. Ушбу миссия доирасида Фонд томонидан маданият ва санъат соҳасидаги кадрларни қўллаб-қувватлаш мақсадида олий ўқув юртлари талабалари учун стипендия дастури ташкил этилди. Бугунги кунда тест синовидан муваффақиятли ўтган ва суҳбатдан ўтган дастуримиз ғолибларини мамнуният билан тақдирлаймиз, улар бир ўқув йили учун шартнома миқдори миқдорида грант олди. Жамғарма академик жараённи мониторинг қилиш ва уларга зарур ёрдам кўрсатиш мақсадида стипендиатлар билан доимий алоқада бўлади".
Грант қарорида муҳим таркибий қисмлар танловнинг очиқлиги ва шаффофлиги эди. Тадбирда Маданият вазири Бахтиёр Сайфуллаев, маданият вазирлиги таълим муассасалари ва методик таъминлаш бошқармаси бошлиғи Жумакул Шомуродов, Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ижрочи директори ўринбосари Гаяне Умерова сўзга чиқдилар.
Жамғарманинг келгусидаги режаларида бир қатор таълим лойиҳаларини амалга ошириш, хусусан, етакчи хорижий олий ўқув юртлари билан ҳамкорликда стипендия дастурларини ташкил этиш масаласи ишлаб чиқилмоқда. Шунингдек, маданият муассасалари ходимларининг малакасини оширишга қаратилган амалиёт ва тадбирларни ташкил этиш учун жаҳон музейлари ва маданият институтлари билан музокаралар олиб борилмоқда.

16 октября 2018 года в Государственном институте искусств и культуры Узбекистана состоялась церемония награждения стипендиатов Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан. Почетные дипломы студентам вручил представители Фонда.
- Вопрос кадровой политики в сфере культуры как никогда актуален сегодня. Пересмотрены многие приоритеты, поставлены важные задачи. Их решение невозможно без грамотных, квалифицированных и ориентированных на новое видение культурной политики страны профессионалов. Выделенные гранты Фондом развития культуры и искусства при Министерстве культуры призваны более полноценно раскрыть творческий потенциал нашей талантливой молодежи. Надеюсь, что грант станет пропуском к реализации ваших творческих планов и проектов в сфере культуры и искусства, а наша страна в вашем лице получит сильный кадровый резерв, - отметил в своем выступлении Тимур Камалов.
В конкурсе стипендиальной программы Фонда приняли участие студенты степени бакалавра и магистратуры вузов, входящие в систему Министерства культуры Республики Узбекистан. По результатам двух этапов конкурса выявлены 10 победителей стипендиальной программы. Победителям программы будет выдан грант в размере контракта за один учебный год.
Мадина Бадалова обращаясь к стипендиатам подчеркнула: «Развитие сферы образования в области культуры и искусства является одним из приоритетных направлений деятельности Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан. В рамках этой миссии Фондом учреждена стипендиальная программа для студентов вузов с целью поддержки кадров в сфере культуры и искусства. И сегодня мы с радостью награждаем победителей нашей программы, успешно прошедших тестирование и собеседование, они получили грант в размере суммы контракта на один учебный год. Фонд будет поддерживать постоянную связь со стипендиатами в целях мониторинга академического процесса и предоставления им необходимой поддержки».
Важными составляющими в решении о стипендиях были открытость и прозрачность отбора. Членами комиссии, обеспечивающими объективность, выступали, Министр культуры Бахтиёр Сайфуллаев, начальник управления образовательных учреждений и методического обеспечения Министерства культуры Жумакул Шомуродов, заместитель исполнительного директора Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умерова.
В дальнейших планах Фонда предстоит реализация ряда образовательных проектов, в частности прорабатывается вопрос организации стипендиальных программ совместно с ведущими зарубежными вузами. Также ведутся переговоры с мировыми музеями и культурными институциями для организации стажировок и мероприятий, направленных на повышение квалификации сотрудников учреждений культуры.