2018 yilning 23 avgustidan 3 sentabrga qadar Bolgariya Respublikasida "World Folk " nomli xalqaro folklor chempionati bo'lib o'tdi, unda 72 ta davlatdan 98ta jamoa ishtirok etdi. Ushbu festival Evropa Folklor Festivallari federatsiyasi hamda UNESCO tomonidan tashkil etilgan bo'lib uning maqsadlaridan biri an'anaviy xalq san'atini ommalashtirishdir.
“Maqom” ansambli O’zbekiston Respublikasi nomidan ishtirok etdi. Ansamblning tashrifi Madaniyat Vazirligi hozuridagi Madaniyat va san'atni rivojlanitirish jamg'armasi hamda Toshkent viloyati Hokimiyati tomonidan tashkil etildi.
Ansambl O'zbekiston Respublikasi Xalq artisti Soyibjon Niyazov boshchiligida hamda tarkibida 20ta cholg'u ustalari va ijrochilar bilan birgalikda 6 ta bosqich natijalari boyicha Gran-Pri sohibiga aylandi va orzu qilingan “Oltin Orfeyni” qo’lga kiritishdi.
Shu bilan birga qo’lga kiritilgan birinchi o’rin qatnashchilarga chempionatning Oltin medali va 2018 yilning folklor yo’nalishi bo’yicha mutlaqo Jahon G’olibi bo’lishdi.

С 23 августа по 3 сентября 2018 года в Республике Болгарии состоялся мировой фестиваль по фольклору "World Folk- 2018" , в котором приняли участие 98 команд из 72 стран мира. Фестиваль организован Европейской Федерацией Фольклорных Фестивалей совместно с ЮНЕСКО с целью сохранения и популяризования традиционных народных искусств.
При содействии Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан совместно с Хокимиятом Ташкентской области, участие в фестивале от Республики Узбекистан принял ансамбль фольклорный музыки "Маком".
Ансамбль, состоящий из 20 музыкантов и певцов во главе с народным артистом Республики Узбекистан, Сойбджоном Ниязовым, успешно прошёл все 6 этапов конкурса, по итогам которых занял почетное "Гран-при" и получил заветный приз- "Золотой Орфей".
Также первое место принесло участникам Золотую медаль Чемпионата и звание Абсолютного мирового чемпиона по фольклору за 2018 год.