2018 йил 26 август куни Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан “Ўзбекистон Республикасида маданият ва санъат соҳасини инновацион ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор имзоланди.
Мазкур ҳужжатга мувофиқ, Ўзбекистонда музейларида Реновация таъмирлаш дастури тажриба тариқасида амалга оширилади,
2018-2020-йилларда республикада маданият ва санъат соҳасини инновацион ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси” тасдиқланди, шунингдек, электрон чипталар сотишнинг ягона тизими жорий этилди.
Музейларда Реновация қилиш дастури молиялаштиришнинг такомиллаштирилган моделини жорий этиш, интерактивликни ошириш, музейларнинг маъмурий тузилмасини такомиллаштириш, хизмат кўрсатишнинг инклюзив усулларидан кенг фойдаланиш, илмий академик тадқиқотларни ривожлантириш ва бошқа ўзгаришларни назарда тутади. Дастурнинг мақсади – музейларни оммалаштириш ва мамлакатнинг маданий ва тарихий меросини тарғиб қилишдир.
Дастлаб, дастур қуйидаги музейларда амалга оширилади: Ўзбекистон амалий санъат ва ҳунармандчилик тарихи давлат музейи (Тошкент),
И.Савицкий номидаги Қорақалпоғистон Республикаси давлат санъат музейида (Нукус) ва Ойбек уй-музейида (Тошкент).
Реновация дастурини молиялаштириш Ўзбекистон Республикаси Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси, маҳаллий ва хорижий донорлар ва ҳомийлар маблағлари, шунингдек, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.

26 августа Президентом Республики Узбекистан принято постановление «О мерах по инновационному развитию сферы культуры и искусства в Республике Узбекистан»
26 августа Президентом Республики Узбекистан было подписано постановление «О мерах по инновационному развитию сферы культуры и искусства в Республике Узбекистан».
Согласно этому документу, в Узбекистане в экспериментальном порядке будет реализована программа реновации музеев, утверждена "Дорожная карта" по инновационному развитию сферы культуры и искусства в Республике на 2018–2020 годы, а также внедрена единая система электронных билетов.
Программа реновации музеев предусматривает внедрение усовершенствованной модели финансирования, повышение интерактивности, совершенствование административной структуры музеев, широкое использование инклюзивных методов оказания услуг, развитие академических исследований и др. изменения. Целью программы является популяризация музеев и продвижение культурно-исторического наследия страны.
Первоначально программа будет осуществляться в следующих музея: в Музее прикладного искусства Узбекистана (Ташкент), Государственном музее искусств Республики Каракалпакстан им. И.Савицкого (Нукус) и Доме-музее Айбека (Ташкент).
Финансирование Программы реновации осуществляется за счет средств Фонда развития культуры и искусства Республики Узбекистан, отечественных и зарубежных доноров и меценатов, а также иных источников, не запрещенных законодательством.