Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ва Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги билан ҳамкорликда
Халқаро болаларни ҳимоя қилиш кунини нишонлашга бағишланган тадбирлар дастурини тайёрлади. Оилавий тадбирлар 2019 йилнинг 1июнь куни соат 10:00 дан 20:00 га қадар Замонавий санъат марказида бўлиб ўтади. (Манзил: Амир Темур торкўчаси, 6. Мўлжал: эски Митрофанов бассейни, Вестминстер университети лицейи).
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Республикаси ҳукумати томонидан мактабгача таълим соҳасига, жумладан мактабгача ёшдаги болаларнинг ҳар томонлама ривожланишига катта эътибор қаратиб келмоқда.
Шу билан биргаликда, мактабгача ёшдаги болаларнинг салоҳияти мактабгача таълим ташкилотларининг амалдаги дастурларидан юқори бўлиб қолмоқда. Натижада болаларни ота-оналарнинг ёрдамисиз ёки илк ривожланиш марказларининг махсус машғулотларисиз мактабга кўнгилдагидек тайёрлаш имконияти муаммо бўлиб қолмоқда.
Илк ривожланишнинг мақсади – бу соғлом, ақлли, ижодкор, ижтимоий мослашувчан инсонни тарбиялаш.
Мазкур тадбирнинг вазифаси – ота-оналарни болаларда илк ривожланишнинг муҳимлиги тўғрисида хабардор этиш, болалар ва ота-оналарни жаҳон халқларининг энг яхши анъаналарига, ота-оналар ва болаларнинг ҳамкорликдаги фаолиятига, шунингдек, нафақат фаол ҳордиққа, балки ақлий, соғлом турмуш тарзига жалб этиш.
1 июнь Замонавий санъат маркази фаолиятининг охирги иш куни бўлиб, бу ерда 2019-2020 йиллар даврида реконструкция ишлари олиб борилади. Мазкур кунда Марказ ҳудудида болалар ва уларнинг ота-оналари учун
кенг қамровли тадбирлар дастурлари ташкил этилиб, ҳар бир бола ўзи ёқтирган машғулот билан банд бўлиш имкониятига эга бўлади.

Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан совместно с Министерством дошкольного образования Республики Узбекистан подготовили программу мероприятий, приуроченных к празднованию Международного дня защиты детей. Семейные мероприятия пройдут в Центре современного искусства 1 июня 2019 года с 10:00 до 20:00. (Адрес: Центр Современного Искусства (Адрес: Ул. Амира Темура 6. Ориентир: бывший бассейн Митрофанова, лицей Университета Вестминстер).
Правительство Республики Узбекистан уделяет повышенное внимание к развитию детей дошкольного возраста. Раннее развитие ребенка – это необходимость современной жизни. Потенциал ребенка дошкольного возраста больше, чем предусматривает программа дошкольной образовательной организации. Без специальных занятий с родителями или в центрах раннего развития, ребенок не сможет быть хорошо подготовлен к школе. Цель, которую преследует раннее развитие – это воспитание здорового, умного, творческого, социально адаптированного человека. Задачей данного мероприятия является информирование родителей о важности раннего развития ребенка, привлечение семей к традициям народов мира, совместной деятельности детей и родителей, проведение не только активного отдыха, но и познавательного, здорового образа жизни.
1 июня станет завершающим днем работы Центра современного искусства, который в период с 2019 по 2020 годы будет находиться на реконструкции. В этот день на территории Центра будет организована масштабная программа мероприятий для детей и их родителей, где каждый сможет найти для себя занятие по своим интересам.
Программа мероприятий
Мастер-классы:
- Скульптура (работа с пузырчатой пленкой, цветным скотчем и цветной бумагой) – 14:00-16:00.
Семейный досуг:
- Семейный квест (команды из 5 семей будут выполнять задания по мотивам детских сказок) – 18:00-20:00.
- Танцевальный батл (соревнование детей, во время которого участники будут состязаться в мастерстве танцевального искусства) – 12:00/16:00.